MUZYCZNY SPŁYW WISŁĄ

Kategoria: Literacko Teatralnie i Muzycznie w Bibliotece Opublikowano: piątek, 20 wrzesień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć18 września 2019 r. piechcińską książnicę odwiedziła Podróżująca Filharmonia pana Marcina Jóźwika. Wydarzenie składało się z dwóch części. W trakcie pierwszej artysta przeprowadził warsztaty muzyczne z pięciolatkami i sześciolatkami, którzy przybyli do biblioteki, wraz z wychowawcami: panią Esterą Kolasą i panią Darią Filipiak, z miejscowego przedszkola. Natomiast podczas drugiej części zaprosił ósmoklasistów ze szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie, wraz z nauczycielami: panią Jolantą Szywalską i panią Arletą Jakubowską, do wysłuchania koncertu pt. „Muzyczny spływ Wisłą”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pan Marcin Jóźwik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Na uwagę zasługuje fakt, iż artysta w tym roku obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia działalności swojej firmy – Largo-Podróżująca Filharmonia.

Podczas warsztatów przedszkolaki uczestniczyły w wielu zabawach muzyczno-ruchowych. W trakcie jednej z nich, kreśląc na plecach rówieśników różnorodne kształty, przepłynęły ławicą rybek wzdłuż Wisły. Ciekawą atrakcją była podróż nadwiślańską ciuchcią w rytm trąbki, a także zabawa w dyrygenta. Dzieci wysłuchały krakowiaka, bawiły się w rytmie poloneza, a nawet tańczyły kujawiaka. Odgadywały również melodie znanych bajek.

Natomiast ósmoklasistom artysta opowiadał o Wiśle, wydarzeniach z nią związanych oraz roli, jaką pełniła w historii Polski. Następnie wprowadził uczniów w muzyczny nastrój. W ten sposób „przepłynęli” oni od gór do morza przy dźwiękach muzyki i śpiewie. Oczywiście nie zabrakło również zabaw muzycznych.

To spotkanie z pewnością dostarczyło przedszkolakom oraz młodzieży wielu radosnych i niepowtarzalnych wrażeń estetycznych. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.