Język polski da się lubić – warsztaty z panią Barbarą Kosmowską

Kategoria: Polski da się Lubić Opublikowano: poniedziałek, 17 wrzesień 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć12 września 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyły się warsztaty literackie dla gimnazjalistów, które przeprowadziła Barbara Kosmowska - filolog, pisarka, poetka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztaty pn.: „O języku w różnych rodzajach literatury” zorganizowano w ramach projektu „Polski da się lubić” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na całość warsztatów składały się pogadanki pani Barbary, rozmowy o języku z uczestnikami oraz ćwiczenia z językiem.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież w pierwszej części zajęć posłuchała o modzie na czytanie, o języku polskim jako narzędziu przyjaźni a nie tylko tzw. szkolnym przedmiocie. Prowadząca zajęcia - Barbara Kosmowska – w ciekawy sposób opowiadała o swoim warsztacie literackim, o tym jak zaczęła pisać dla młodzieży, w jaki sposób powstają jej książki, jakie tematy porusza w swoich powieściach, o bohaterach, którzy najczęściej są poszukujący i samotni.

W drugiej części, typowo warsztatowej, uczestnicy spotkania po wysłuchaniu tekstu „Ławeczka” rozmawiali z panią Barbarą o jego stylu i słownictwie, a następnie sami uczniowie przygotowywali scenki sytuacyjne używając w tym celu gwarę młodzieżową. Zadanie okazało się nie takie łatwe, jednak gimnazjaliści wykazali się kreatywnością w tworzeniu wypowiedzi z wykorzystaniem słownictwa, jakim posługują się na co dzień w swoim środowisku.

Pani Barbara Kosmowska urzekła uczniów swoją osobowością o czym świadczą liczne kuluarowe rozmowy i wspólne pamiątkowe zdjęcia. W zajęciach wzięły udział dwie grupy młodzieży z miejscowego gimnazjum razem z opiekunami w liczbie 36 osób.

Renata Grabowska

PROJEKT "POLSKI DA SIĘ LUBIĆ" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.