Serdecznie zapraszamy

OMAN. BIAŁO-NIEBIESKA KRAINA PEŁNA ZAPACHÓW I ACHÓW

Kategoria: W Bibliotece o Wszystkim i Dla Wszystkich Opublikowano: czwartek, 18 październik 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć17 października 2018 r. odbyło się w piechcińskiej książnicy spotkanie z podróżnikiem, Panem Leszkiem Szczasnym z Raciborza, z wykształcenia filozofem i politologiem, z zamiłowania globtroterem, społecznikiem oraz fotografem. Zaproszony gość jest również autorem książki pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, która relacjonuje eskapady po Europie i Bliskim Wschodzie. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „W bibliotece o wszystkim i dla wszystkich” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Leszek Szczasny w trakcie spotkania zaprezentował wyjątkowe slajdowisko „Oman. Bialo-niebieska kraina pełna zapachów i achów” ukazujące Oman, państwo, które w przeciągu trzydziestu lat z kraju zabiedzonego stało się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Podróżnik nie mógł nadziwić się omańskiej gościnności i szczerości. Był oczywiście w stolicy, dostojnym i nowoczesnym Muskacie, a także w malowniczych zakątkach prowincji. Pan Szczasny zaprezentował Sur, gdzie budują statki bez niepotrzebnych gwoździ, starożytny Qalhat, wadi (górskie kaniony) oraz pola naftowe będące źródłem bogactwa Omanu. Opowiadał również o licznych mniejszościach narodowych tego kraju (Hindusi, Pakistańczycy, Bengalczycy) i o oświeconym sułtanie Al. Qaboosie, który dba nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie.

Zaproszony gość to współczesny Diogenes, piewca prostej i szczęśliwej egzystencji. Szczasny zachęcał wszystkich do odkrywania świata na własną rękę. Według niego można podróżować naprawdę za grosze. Sam jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”, gdyż podróżuje autostopem i „śpi pod chmurką”.

W spotkaniu z podróżnikiem uczestniczyli uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie wraz z nauczycielami, a także wszyscy zainteresowani. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

PROJEKT "W BIBLIOTECE O WSZYSTKIM I DLA WSZYSTKICH" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

Galeria

  • 1
  • 10
  • 2
  • 3

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

  • 8
  • 9

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 549
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.