MALARSKO O PAŁUKACH I NIE TYLKO

Kategoria: Wystawy Barcin Opublikowano: piątek, 23 sierpień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćOkreślenie „człowiek renesansu” stanowi współcześnie synonim osoby o wielu zdolnościach bądź szerokich zainteresowaniach, nieobca jest jej wiedza z różnych dziedzin. Słowo to z pewnością można odnieść do Pana Andrzeja Łuczaka, mieszkańca Żnina, którego wystawę prac otwarto 21 sierpnia 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Pan Andrzej Łuczak, na co dzień pracownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Rozwoju Gminy w Urzędzie Miejskim w Żninie, po godzinach maluje, fotografuje, opowiada o regionie i jego historii, gotuje, pisze – jak widać, pasji mu nie brakuje. W barcińskiej bibliotece oglądać można efekty jednego z wielu zainteresowań Pana Andrzeja – malarstwa. W czytelni biblioteki podziwiać można kilkanaście prac; są tu martwe natury, weduty (widoki miejskie), malarstwo marynistyczne (widoki morskie) oraz krajobrazy. Wiele prac nawiązuje do ukochanych przez Pana Andrzeja Pałuk – na płótnach łatwo rozpoznać malownicze zaułki Żnina, pędzącą po torach kolejkę wąskotorową czy rozświetlone letnim słońcem pola pałuckich wsi.

Podczas wernisażu Pan Łuczak opowiedział zebranym o jej początkach swojej twórczości, pierwszych inspiracjach, dalszym rozwoju, ulubionych technikach czy tematach. Zaznaczył, że jego sztuka jest spontaniczna, nieustannie poszukująca; za swój artystyczny drogowskaz twórca uznaje „dziecięcą radość tworzenia, niezależnie od wieku”. Ogromną inspiracją była dla niego praca nauczycielska z dziećmi, od których nauczył się bawić się sztuką, eksperymentować; w twórczych poszukiwaniach pomagają Panu Andrzejowi także plenery malarskie, które bardzo lubi – uczestniczył w kilkunastu. Na swoim koncie twórca ma również wiele wystaw, indywidualnych i zbiorowych – swoje prace pokazywał min. w Kcyni, Rogowie, Janowcu Wlkp., Damasławku, Łabiszynie, Lubostroniu, Barcinie, Łomiankach, Pakości, Przyjezierzu, Szubinie, Mogilnie, Nakle, Wągrowcu, Gostyninie, Koszalinie, Ostromecku, Tucholi, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Wenecji, Wiktorowie, Żninie. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków „Plama’s”.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy Pana Andrzeja Łuczaka, naprawdę warto.

• DSC07662
  • DSC07669