Serdecznie zapraszamy

Imprezy Barcin

BARCIŃSKI PISARZ O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: czwartek, 29 listopad 2018 Opublikowano: czwartek, 29 listopad 2018 Robert Sagan

Kliknij, aby powiększyćDla kochających literaturę Barciniaków nazwisko Wojciech Burdelak z pewnością nie jest obce. Pan Wojciech, urodzony w Inowrocławiu, zamieszkały od kilkudziesięciu lat w Barcinie, jest autorem czterech powieści; 28 listopada Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zorganizowała spotkanie autorskie z pisarzem. Na spotkaniu zjawiło się wiele osób ciekawych twórczości Pana Wojciecha, także te osoby, które miały już okazję przeczytać jedną z jego książek.

Czytaj więcej: BARCIŃSKI PISARZ O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

HISTORIA BARCINA WE WSPOMNIENIACH.. I QUIZIE

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: czwartek, 29 listopad 2018 Opublikowano: czwartek, 29 listopad 2018 Robert Sagan

Kliknij, aby powiększyć27 listopada 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”. Cykl ten realizowany jest w bibliotece od kilku lat, skupiając osoby, które chcą dzielić się z innymi swoimi wspomnieniami lub wiadomościami na temat historii naszego miasta. Listopadowe spotkanie poświęcone było dziejom Barcina w czasach II wojny światowej oraz w latach powojennych.

Czytaj więcej: HISTORIA BARCINA WE WSPOMNIENIACH.. I QUIZIE

JAK KIEJSIŚ NASZE BABUSIE I DZIADZIUSIE GODALI

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: piątek, 23 listopad 2018 Opublikowano: piątek, 23 listopad 2018 Robert Sagan

Kliknij, aby powiększyćListopad w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin od 10 już lat kojarzy się z gwarą pałucką. To właśnie od tylu lat barcińska książnica organizuje konkurs powiatowy pod nazwą „Gwara Pałucka – Ocalić od zapomnienia” ; początkowo rywalizacja rozgrywała się na poziomie gminnym, by po jakimś czasie przejść na poziom powiatowy. W tym roku konkurs odbył się w dniach 21-22 listopada. Pierwszego dnia w szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klas I-III oraz IV-VI, drugiego zaś ich starsi koledzy z klas VII i VIII, także gimnazjaliści; tego dnia rywalizowały również osoby zaliczone do kategorii Open, czyli uczniowie szkół średnich oraz dorośli. W tegorocznym konkursie wzięło udział 51 uczestników: 33 w dniu pierwszym oraz 18 w dniu drugim. Reprezentowali oni szkoły: Zespół Szkół z Barcina, szkoły podstawowe – nr 1 z Barcina, także z Piechcina, Mamlicza, Januszkowa, Janowca, żnińskiej Trójki oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, I Liceum Ogólnokształcące ze Żnina, Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Żnina. Dwie osoby w kategorii Open wystąpiły indywidualnie.

Czytaj więcej: JAK KIEJSIŚ NASZE BABUSIE I DZIADZIUSIE GODALI

O DIECIE I CUKRZYCY

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: poniedziałek, 19 listopad 2018 Opublikowano: poniedziałek, 19 listopad 2018 Robert Sagan

Kliknij, aby powiększyćW piątkowe popołudnie 9 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie pt. „Dieta osób w wieku dojrzałym”, zorganizowane we współpracy ze Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło w Barcinie. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest organizacją pozarządową skupiającą w swoich szeregach osoby chore na cukrzycę. Istnieje od 1981 roku; dziś zrzesza ponad 70 tys. członków zarejestrowanych w ponad 370 kołach na terenie całego kraju. Członkini barcińskiego koła, Pani Halina Hajdyła, podczas listopadowego spotkania opowiedziała zebranym o cukrzycy, przybliżyła tez zasady diety cukrzyka.

Czytaj więcej: O DIECIE I CUKRZYCY

STAROPOLSKIE DZIEJE BARCINA

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: poniedziałek, 29 październik 2018 Opublikowano: poniedziałek, 29 październik 2018 Robert Sagan

Kliknij, aby powiększyćHistoria Barcina niestety nie ma zbyt bogatej bibliografii. Tym bardziej cieszy fakt ukazania się nowej książki na ten temat, zatytułowanej „Dzieje Barcina w okresie staropolskim” autorstwa Pana Marcina Frąsia. Publikacja wydana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego; 24 października w książnicy odbyła się promocja książki.

Czytaj więcej: STAROPOLSKIE DZIEJE BARCINA