Serdecznie zapraszamy

PRACE ILONY GAWROŃSKIEJ W BARCIŃSKIEJ BIBLIOTECE

Kategoria: Wystawy Barcin Opublikowano: piątek, 21 lipiec 2017 Maciej Gawroński Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć19 lipca 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż prac pochodzącej z Lisewa Kościelnego malarki i rzeźbiarki Ilony Gawrońskiej. Wystawa jest kolejnym spotkaniem w ramach cyklu „Artyści gminy prezentują”.

Pani Ilona swoją przygodę z tworzeniem zaczęła już jako mała dziewczynka. Rysowała odkąd sięga jej pamięć. Jej pierwszą inspiracją była mama, która także wykazywała znaczne talenty plastyczne, nigdy jednak nie rozwijała swych zdolności na uczelniach artystycznych. Pani Ilona postanowiła pójść inna drogą. Już podczas nauki w gimnazjum nabrała pewności, że swoją przyszłość powiąże ze sztuką. Po zdaniu egzaminu gimnazjalnego złożyła papiery do bydgoskiego Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego, po czym we wrześniu rozpoczęła naukę w klasie graficznej. Podczas nauki zapoznała się z wieloma technikami graficznymi jak np. linoryt, sitodruk, akwaforta, akwatinta czy litografia. Szybko odkryła w sobie także zamiłowanie do rzeźby.

Kolejnym etapem jej edukacji stały się studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w jednej z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni artystycznych w kraju. Niestety naukę przerwała tragedia – wypadek, wskutek którego młoda studentka została wyłączona z zajęć. Nie złamało jej to jednak, wręcz przeciwnie – wzmocniło. Po zakończeniu leczenia Pani Ilona wróciła na studia, zaś cierpienia psychiczne i fizyczne, których doświadczyła w wyniku wypadku postanowiła przekuć w sztukę. Zainspirowana dokumentacją medyczną powstałą w trakcie leczenia i rehabilitacji, stworzyła cykl „30 i 3”, który stał się jej pracą dyplomową, oraz cykl „Czaszki” . W 2015 roku obroniła dyplom. Jej praca dyplomowa została wysoko oceniona, wystawa podyplomowa zaś cieszyła się dużym powodzeniem. Jednocześnie z zakończeniem nauki na ASP Pani Ilona skończyła studium pedagogiczne, które dało jej uprawnienia do nauczania.

Po zakończeniu nauki artystka rozpoczęła pracę społeczną, organizując wiele warsztatów artystycznych min., w Zespole Placówek Oświatowych w Tucznie, oraz w Żninie i w Tucznie przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W 2016 roku założyła firmę CreativeArt, której zakresem działalności jest twórczość artystyczna na zamówienie oraz animacja artystyczna i kulturalna. Rozpoczęła też współpracę ze Żnińskim Domem Kultury, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne.

Podczas wernisażu Pani Ilona odpowiedziała o swojej artystycznej drodze, o swoich inspiracjach, ulubionych technikach, ale też perypetiach. Ze śmiechem wspominała zdziwione miny lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie udała się z prośbą o przekazanie dokumentacji medycznej na potrzeby jej twórczości. Mówiła też o swojej pracy z dziećmi jako animator kulturalny, podkreślając, że daje jej to ogromną radość. Nie zabrakło pytań ze strony publiczności, jak również z gratulacji i braw.

Olga Gralak-Ćwikła

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Odsłony: 943
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok