PRACE JULII BRACISZEWSKIEJ W BIBLIOTECE

Kategoria: Wystawy Barcin Opublikowano: czwartek, 18 kwiecień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćPołowa miesiąca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin to czas, gdy w czytelni biblioteki pojawia się nowa wystawa z cyklu „Artystyczne prezentacje”. Cykl ma u celu pokazanie szeroko rozumianej twórczości artystycznej mieszkańców naszego miasta i nie tylko; tradycją już jest, że wystawy otwierane są wernisażem, podczas którego artysta ma okazję powiedzieć coś o sobie i swojej sztuce.

Okazją dla kwietniowego spotkania stała się wystawa Julii Braciszewskiej, uczennicy Zespołu Szkół w Barcinie. Otwarcie wystawy jej prac odbyło się 17 kwietnia; w czytelni biblioteki zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym członkowie rodziny Julii, jej koledzy szkolni oraz nauczyciele. Podczas wernisażu młoda artystka, przy pomocy mamy Małgorzaty, opowiedziała zebranym o swojej twórczości, inspiracjach i planach na przyszłość.

Swoją przygodę z rysowaniem Julia zaczęła już w latach dziecinnych. Już jako kilkuletnia dziewczynka lubiła szkicować – inspirowały ją zwłaszcza gry komputerowe oraz japońskie filmy animowane. Początkowo tworzyła technikami tradycyjnymi – ołówkiem i kredką, szybko jednak zainteresowała się techniką Digital Painting – metodą tworzenia obrazu przy użyciu komputerowych programów graficznych oraz tabletu z rysikiem bądź smartfona. Od tamtego czasu Julia tworzy w tej właśnie technice i trzeba przyznać, że osiąga świetne rezultaty. Obecnie posługuje się programem Paint Tool SAI, rysuje także na telefonie przy użyciu aplikacji Ibis Paint. Chociaż wciąż jej największą inspiracją są gry oraz filmy animowane, najbardziej lubi tworzyć swoje własne postaci – może wtedy sama kreować ich wygląd, osobowość, samodzielnie dobierać faktury i kolory. Julia rysuje także bardziej realistycznie – jedną z prac prezentowanych na wystawie jest wizerunek rodzinnego pupila – psa. Portret ten był prezentem dla taty; wykonanie go zajęło młodej artystce ponad 12 godzin pracy.

Podczas wernisażu głos zabrała także Pani Marzena Wolska, dyrektor Zespołu Szkół w Barcinie, czyli szkoły, do której uczęszcza Julia. Należy wiedzieć, ze Julia jest uczennicą szkoły od niedawna – od września zeszłego roku. Wcześniej mieszkała razem z rodziną w Anglii.

Z radością witamy Julię w gronie barcińskich twórców i trzymamy kciuki za jej artystyczny rozwój. Jak sama opowiedziała podczas wernisażu, chciałaby w przyszłości pracować jako grafik komputerowy dla producentów gier, które tak bardzo lubi – życzymy zatem powodzenia!

• DSC01783
  • DSC01785