Wystawa prac uczestników Dziennego Domu Pobytu „Zacisze” w Barcinie

Kategoria: Wystawy Barcin Opublikowano: piątek, 17 maj 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć15 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, jak niemal w każdą drugą środę miesiąca, odbył się wernisaż wystawy z cyklu „Artystyczne prezentacje” . Tym razem w czytelni biblioteki pokazano prace uczestników Dziennego Domu Pobytu „Zacisze” w Barcinie. Na spotkaniu pojawili się prawie wszyscy uczestnicy placówki, jak również pracownicy oraz kierownictwo; obecna była także Pani Dorota Dokładna, Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie oraz Pan Janusz Wojtkowiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie. Podczas wernisażu Pani dyrektor biblioteki, Grażyna Szafraniak zaprosiła do rozmowy Kierownik Dziennego Domu Pobytu, Panią Dorotę Witkowską oraz Panie pracujące jako terapeutki w placówce – Wandę Paliwodę oraz Natalię Woźniak – Nowak.

Dzienny Dom Pobytu został otwarty 1 sierpnia 2018 roku w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Placówka dysponuje miejscami dla 25 uczestników, mieszkańców gminy Barcin, którzy ukończyli 60 rok życia, mających trudności w zaspokojeniu potrzeb życiowych. Działalność DDP zapewnia uczestnikom nie tylko opiekę, lecz także dobre towarzystwo i rozrywkę; w ramach bytności w Domu uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych, wyjazdach i wycieczkach integracyjnych oraz warsztatach terapii zajęciowej - prace prezentowane na wystawie są wynikiem pracy na tych właśnie warsztatach.

Zajęcia przeprowadzane są pod okiem terapeutek: Pani Wandy Paliwody oraz Pani Natalii Woźniak - Nowak. Podczas warsztatów uczestnicy usprawniają motorykę małą (sprawność dłoni i palców), pobudzają swoją wyobraźnię i kreatywność, rozwijają aktywność twórczą, uczą się współpracować w grupie i po prostu dobrze się bawią. Podczas wernisażu łatwo dało się zauważyć, że uczestnicy Domu przynieśli dobry humor ze sobą do biblioteki – w trakcie spotkania nie brakowało żartów i śmiechu.

Podczas zajęć stosuje się wiele różnych technik plastycznych, min. rysunek, wiklina papierowa, origami, decoupage, itd., uczestnicy także szyją, dziergają, lepią z masy solnej. Efektem różnorodności technik jest różnorodność prezentowanych prac: na wystawie można podziwiać min. kartki okolicznościowe, ozdoby do włosów, przedmioty dekoracyjne. Panie Wanda i Natalia przyznały, że inspiracji na zajęcia szukają głównie w Internecie; pomysły na ciekawe techniki przywożą też ze szkoleń.

Cieszymy się, że mogliśmy pokazać prace uczestników Dziennego Domu Pobytu w naszej bibliotece. Wystawa będzie czynna do połowy czerwca, serdecznie zapraszamy!

• DSC02700
  • DSC02705