SYMPOZJUM IM. JAKUBA WOJCIECHOWSKIEGO

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: czwartek, 30 czerwiec 2016 Maciej Gawroński

Kliknij, aby powiększyćSympozja naukowe ku pamięci Jakuba Wojciechowskiego, organizowane były co dwa lata w różnych miejscowościach , a od dwóch lat w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, której jest patronem. 2 lipca 2016 roku odbyło się kolejne, gdzie wzorem lat ubiegłych, wręczono medale im. Jakuba Wojciechowskiego za zasługi na polu szerzenia kultury, wspominano również postać pisarza.

Jakub Wojciechowski, urodzony w 1884 roku w Nówcu - byłym powiecie śremskim, zmarł w 1958 roku w Barcinie, był robotnikiem i literatem. Jego pamiętnik został nagrodzony w 1922 roku w konkursie ogłoszonym przez Polski Instytut Socjologiczny w Poznaniu. Dzieło ukazało się w roku 1930 pod tytułem "Życiorys własny robotnika" i wzbudziło podziw krytyków literackich m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W 1935 Polska Akademia Literatury przyznała mu Złoty Wawrzyn Akademicki za wybitne zasługi dla dobra literatury polskiej. Od 1924 roku, po powrocie z wieloletniej pracy na terenie Niemiec, Wojciechowski zamieszkał w Barcinie, gdzie wybudował dom - dla siebie i swej żony Marianny. Dzięki znajomościom z polskimi literatami zdołał zgromadzić sporą, jak na owe czasy, osobistą biblioteczkę. W 1947 roku Wojciechowski przekazał swój liczący około 270 pozycji księgozbiór na potrzeby pierwszej barcińskiej biblioteki; został także jej pierwszym bibliotekarzem. Od 1969 roku jest jej patronem.

Sympozjum poświęcone pamięci pisarza zorganizowane zostało we współpracy biblioteki, Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, Urzędu Miejskiego w Barcinie, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy.

Zebranych w czytelni gości przywitała Dyrektor biblioteki, Pani Grażyna Szafraniak, która następnie odczytała wspomnienia o Jakubie Wojciechowskim ze zbioru będącego efektem rozmów Pana Czesława Cieślaka z mieszkańcami miasta. Obecny na uroczystości Pan Cieślak również powiedział kilka słów, zrobili to również inni goście – min. Pani Krystyna Wulert ze Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy, Pani Jadwiga Stróżykiewcz, barcińska poetka oraz Elżbieta Nowosielska, która dokładnie przeczytała dzieło Wojciechowskiego, a z nami podzieliła się ciekawostkami dotyczącymi stylu i formy tego utworu.

Dalszym punktem programu było wręczenie medali im. Jakuba Wojciechowskiego. Z rąk przewodniczącego Społecznej Kapituły dla nadania medalu Pana Ireneusza Frelichowskiego otrzymali je: Barbara Marzec oraz Mirosław Lipski z Sosnowca, Ireneusz Kocik z Pakości, Burmistrz Barcina Michał Pęziak, nieobecnego na uroczystości Burmistrza zastąpił Sekretarz Gminy Barcin Pan Waldemar Dolata oraz Helena Skonieczka z Bydgoszczy. Uroczystość uświetnił recital Remigiusza Kuźmińskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Po zakończeniu sympozjum uczestnicy udali się na barciński cmentarz, by zapalić znicz na grobie Wojciechowskiego i jego żony. Następne sympozjum, które ma być połączone z sesją naukową, odbędzie się w 2018 roku.

Olga Gralak-Ćwikła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Odsłony: 1369