Słowotwórcze popołudnie w Bibliotece w Barcinie

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: piątek, 13 lipiec 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW środowe popołudnie w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się warsztaty „DoMowy”, czyli rodzinne historie o słowach. Mottem spotkania były rodzinne „przekrętasy” językowe przyniesione do biblioteki.

Na początku spotkania bibliotekarka serdecznie powitała uczestników i poinformowała o tym, że podczas spotkania będziemy przyglądać się słowom. Wyrazimy je rysunkiem, poszukamy ich znaczenia, a także stworzymy słownik domowy.

Rozgrzewką, a zarazem przedstawieniem się uczestników była zabawa „wąż imion”, po niej dzieci otrzymały zadanie, aby z poszczególnych liter nazwy SŁOWNIK DOMOWY spróbowały ułożyć, jak najwięcej słów. Po rozgrzewce każda rodzina otrzymała arkusze kolorowego papieru, oraz komplet liter, z których stworzyła stronę tytułową „swojego” Słownika Domowego.

Następnie prowadząca przeczytała fragment książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia. Wielka księga słów”, będący wprowadzeniem uczestników do rozmowy o słowach.

Kolejnym elementem warsztatów była praca z dziecięcymi słowostworami z książeczki Michała Rusinka „Jak przekręcać i przeklinać”. Zadaniem dzieci było zilustrowanie postaci opisanej w wylosowanym wierszu. Wspólnie pracując uczestnicy odkryli magię słów oraz ich wieloznaczność. Dzieci mówiły o „kupkawkach”, „maminkach” i „króllaurach”.

A następnie magiczna maszyna stworzyła słowa : „przynosanka”, „pogolfakcja” , „zakluczownik”, czy „przydeszczownik” …

Na koniec każdy z uczestników stworzył i zilustrował własny słownik domowy z przyniesionych słów. Warsztaty odbyły się we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

Joanna Kujawa-Drozdowska