Fotograf w podróży

Kategoria: Podróże małe i duże nie tylko w literaturze Opublikowano: wtorek, 31 październik 2017 Maciej Gawroński Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćJak zrobić dobrą fotografię? Tego dowiedzieli się uczniowie VI klasy szkoły podstawowej Zespołu Publicznych Szkół w Piechcinie wraz z nauczycielem, panem Sławomirem Zelkiem, którzy 25 października 2017 r. przybyli do piechcińskiej książnicy na spotkanie z panem Andrzejem Łuczakiem, w ramach projektu pn. „Podróże małe i duże nie tylko w literaturze”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pan Andrzej mieszka w Żninie. Z wykształcenia jest sztukatorem, a pasjonuje się fotografią i malarstwem. Można powiedzieć, że podróżuje z aparatem. Przeważnie zawsze i wszędzie zabiera go ze sobą, żeby mieć możliwość sfotografowania czegoś zjawiskowego. O swoim doświadczeniu opowiedział szóstoklasistom.

Gość spotkania zaprezentował i omówił tzw. „Elementarz fotoamatora”. Udzielił wielu rad dotyczących prawidłowego fotografowania. Robiąc zdjęcie, trzeba szukać mocnego punktu. Jeśli coś nie wyjdzie, można poprawić kompozycję. Nie powinno się fotografować od tyłu. Poza tym, zawsze warto poszukać ładnego tła. Chcąc wyeksponować jakieś szczegóły na zdjęciu, warto stosować rozmycie. Uczniowie dowiedzieli się również, kiedy można fotografować pod światło, co robić, gdy go brakuje, czym ozdabiać zachód słońca, jak fotografować zwierzęta, nie płosząc ich, czym zajmuje się astrofotografia oraz w jaki sposób „poprawiać” zdjęcia.

Bardzo ciekawe spotkanie. Z pewnością szóstoklasiści będą pamiętać o cennych wskazówkach pana Andrzeja Łuczaka, robiąc własne zdjęcia. A może ktoś spośród nich kiedyś zacznie pasjonować się fotografią?

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG

Odsłony: 815
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok