Kliknij, aby powiększyć Dni Barcina, to coroczne wydarzenie, podczas której mieszkańcy miasta i gminy mają okazję bawić się wspólnie na wielu imprezach i spotkaniach kulturalnych. W 2015 roku w obchody Dni Barcina włączyła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, organizując szereg imprez nawiązujących do historii i współczesności naszego miasta i gminy.

Jedna z nich jest wystawa „Wędrówka przez historię Barcina”, której wernisaż odbył się 11 września 2015 roku. Wykorzystano w niej eksponaty pochodzące z umiejscowionej w bibliotece Izby Tradycji, oraz przedmioty udostępnione na wystawę przez czytelników biblioteki.

Na wystawie obejrzeć można zdjęcia, dokumenty, przedmioty różnego rodzaju, dawne czasopisma, także środki płatnicze. Całość ułożona jest tematycznie. Wędrówka zaczyna się od zdjęć i widokówek pokazujących, jak ongiś wyglądało nasze miasto, są też obrazy prezentujące miejsca, których już nie ma. Dalej droga prowadzi szlakiem barcińskich stowarzyszeń, organizacji i klubów (także sportowych), które funkcjonowały w Barcinie. W tym miejscu możemy zobaczyć zdjęcia rodzinne , ciekawą kolekcję zdjęć i widokówkę - wszystko przekazane na wystawę przez czytelników. Na dalszym etapie wędrówki zaprezentowane zostały zdjęcia, dokumenty i przedmioty powiązane ze słynnymi mieszkańcami miasta, popularnymi miejscami, zakładami pracy, elementami zwykłej codzienności. Można tu zobaczyć dawne środki płatnicze, różnego rodzaju dowody tożsamości i legitymacje, nawet katalogi mody sprzed kilkudziesięciu lat. Przejrzyste ułożenie eksponatów sprzyja ich dokładnemu obejrzeniu.

Warto zobaczyć tą wystawę, ponieważ świadczy ona o naszej przeszłości, a przeszłość to coś, co tworzy naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. Serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła

 

 

 

 

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG