Drukuj
Kategoria: Wykłady i prelekcje
Książki o tematyce Zero Waste

W ciągu roku Polacy zużywają średnio 466 torebek foliowych na osobę, zaś plastikowych butelek opróżniają 110 tys. ton – a każda tona to ok. 25 tys. sztuk. Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Nic dziwnego, że na popularności zyskują koncepcje zero/less waste. Na czym polegają i jak wprowadzić je w życie – tego można było się dowiedzieć 19 lutego w bibliotece, podczas spotkania „Jak ograniczyć ilość śmieci”.

Zero/Less Waste (z języka angielskiego „zero/mniej odpadów”) to styl życia, który zachęca do zmniejszania ilości generowanych w gospodarstwie domowym odpadów. Życie według idei Zero/Less waste sprowadza się to do konsekwentnego stosowania określonych zasad tzw. 6R:

Tyle teoria, a co z praktyką? Goście obecni na spotkaniu w bibliotece mogli zapoznać się z szeregiem pomysłów, które pozwalają na realizację wymienionych powyżej zasad, np. stosowanie wielorazowych toreb, pojemników oraz woreczków na zakupy zamiast używania foliowych torebek, rezygnacja z kupna wody w plastikowej butelce na rzecz kranówki, przestawienie się na kosmetyki w kostce (szampony, mydła, odżywki, balsamy) zamiast tych w plastikowych opakowaniach czy własnoręczna produkcja kosmetyków środków czystości. 

 Warto zainteresować się działaniami na rzecz ograniczenia śmieci. Z pewnością przysłużą się one naszej planecie –pamiętajmy, że nie mamy planety B.

Galeria zdjęć