Modelarstwo redukcyjne to jeden z rodzajów sztuki modelarskiej, polegający na wiernym odwzorowywaniu realnie istniejących przedmiotów o określonej skali, jednak z zachowaniem wszelkich szczegółów. Od 14 września w barcińskiej bibliotece można oglądać wystawę takich właśnie modeli – głównie pojazdów i sprzętu wojskowego. Ich autorem jest barcinianin Paweł Majchrzak, który na wernisażu wystawy podzielił się swoją wiedzą z zebranymi w czytelni gośćmi.

Osoby, które 20 kwietnia zawitały do barcińskiej biblioteki, miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – wernisażu bydgoskiej grupy artystycznej Impresja połączonym z spektaklem zespołu teatralno - kabaretowego Galimatias, także z Bydgoszczy. To niecodzienne połączenie sztuk dostarczyło uczestnikom wielu przyjemnych chwil.

W pogodne popołudnie 15 marca w barcińskiej bibliotece została otwarta kolejna w tym roku wystawa z cyklu „Artystyczne prezentacje” , którego celem jest pokazywanie dorobku artystycznego twórców z Barcina i okolic. Tym razem swoje prace pokazała Agnieszka Rydlewska – artystka znana użytkownikom biblioteki w dwóch wcześniejszych wystaw, w 2017 i 2019 roku. Malarka pokazała kilkadziesiąt prac.

Rok 2022 jest wyjątkowy dla Biblioteki Publiczna Miasta i Gminy Barcin – w tym właśnie roku książnica obchodzić będzie 75-lecie powstania. Przez te lata jedną z misji biblioteki było promowanie lokalnych talentów; cieszymy się więc, że pierwszym wydarzeniem w nowym roku był wernisaż wystawy barcińskiej artystki Karoliny Grochowiak. Spotkanie miało miejsce 12 stycznia.

24 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z popularnego wśród naszych użytkowników cyklu „Artystyczne prezentacje”. Tym razem w czytelni biblioteki otwarto wystawę prac Marty Wilk - Wierzbińskiej.

Po przerwie spowodowanej pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie wraca do regularnych wystaw z cyklu „Artystyczne prezentacje” , którego celem jest przegląd twórczości artystów pochodzących z gminy Barcin i okolic. 13 października odbył się wernisaż pierwszej od kilku miesięcy wystawy – zebrani na spotkaniu goście obejrzeli prace młodej mieszkanki Piechcina, Pani Mileny Bednarskiej. Dzięki rozmowie, którą z malarką przeprowadziła Pani dyrektor Grażyna Szafraniak, widzowie zapoznali się także z historią artystycznej przygody Pani Mileny.

Pani Grażyna Błaszkiewicz opowiada o wykonanych zdjęciach

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby spędzić miło czas i zobaczyć ciekawe miejsca – udowodniła to Pani Grażyna Błaszkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Juliana Gerpe w Łabiszynie. na wernisażu wystawy swoich zdjęć, który odbył się 23 czerwca w barcińskiej bibliotece.

Uczestnicy spotkania oglądają wystawione prace

„Pasja łączy pokolenia” to klub działający przy filii biblioteki w Mamliczu, powstały w 2017 roku z inicjatywy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin Filii w Mamliczu oraz Świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Mamliczu. Powstanie klubu związane jest z warsztatami wikliny papierowej, które zorganizowano w filii w październiku 2017 roku; zajęcia poprowadziła Pani Halina Ryszka - uczestniczka warsztatów z wikliny papierowej w innej filii barcińskiej biblioteki – położonej na „starym mieście” w Barcinie. Paniom biorącym udział w warsztatach tak bardzo spodobała się ta technika, że zapragnęły rozwijać swoje umiejętności na kolejnych spotkaniach. I tak oto narodził się klub „Pasja łączy pokolenia”, który zrzesza grupę aktywnych, pełnych pasji kobiet; Panie spotykają się regularnie; w zajęciach biorą udział także ich dzieci i wnuki.