1.JPG|Uczniowie biorący udział w lekcji siedzą przy stołach ustawionych w podkowę, i słuchają osoby prowadzącej.

W realizowanym przez nas w tym roku zadaniu „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” znalazło się także miejsce dla młodzieży. W październiku przeprowadzono z kilkoma klasami Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie lekcje biblioteczne pod nazwą „Każdy ma swój Everest. O pasji, marzeniach i poszukiwaniu samego siebie na podstawie biografii himalaistki Wandy Rutkiewicz”. Rutkiewicz, jedna z patronek roku 2022, przez całe życie dążąca do realizacji swoich celów, może stać się dla młodych ludzi inspiracją do spełniania własnych marzeń.

Na warsztatach uczniowie zapoznali się z sylwetką himalaistki, po czym na podstawie cytatów Wandy Rutkiewicz dyskutowali o znaczeniu marzeń i pasji w życiu człowieka. Wynikiem ożywionych rozmów był wniosek, że każdy człowiek ma swój Everest – swój cel, do którego dąży, i któremu jest w stanie wiele poświęcić. Pojawiły się głosy, że należy szanować aspiracje innych – nie powinno się wartościować marzeń na lepsze czy gorsze. To, co nam wydaje się być bezużyteczne bądź niepotrzebne, dla kogoś innego może być najważniejszą rzeczą na świecie – tak jak góry były sensem życia Wandy Rutkiewicz.

Młodzi goście biblioteki mówili też o własnych marzeniach. Każdy z nich otrzymał zadanie – opisać swój wymarzony cel i środki, jakie trzeba przedsięwziąć, aby go osiągnąć. Jak zauważyli uczniowie, podobnie jak ze zdobyciem szczytu – aby spełnić marzenie, potrzebne jest wiele wysiłku, przygotowań i determinacji.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin