Kliknij, aby powiększyćW środę 5 marca 2015r. w czytelni barcińskiej biblioteki odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, człowiekiem wielu talentów. Pan Masternak jest nie tylko zdolnym pisarzem, a także reportażystą, scenarzystą, podróżnikiem i piłkarzem (jest kapitanem polskiej reprezentacji pisarzy). Z powodzeniem łączy wszystkie swoje pasje, pisząc, przykładowo, scenariusze na podstawie swoich książek. Do czytelni biblioteki przybyło kilkadziesiąt osób, ciekawych tak nietuzinkowej postaci.

Wcześniej tego dnia Pan Masternak odbył warsztaty z młodzieżą w Filii nr 1 biblioteki. Spotkanie koncentrowało się na sztuce pisania scenariuszy filmowych. Również wydarzenie w siedzibie głównej biblioteki miało swój akcent związany z filmem.

Wszystko zaczęło się od opowieści pana Masternaka na temat jego korzeni. Pisarz pochodzi z małej wioski położonej w okolicach Kielc, i mimo tego, że w bardzo młodym wieku przeniósł się do większego miasta, zagadnienia związane z życiem w małych miasteczkach i wioskach pozostają mu bliskie. Temat ten stał się kanwą dla jego książek, szczególnie zaś dla autobiograficznego cyklu pt. „Księstwo”, na którą składają się pozycje: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” , „Scyzoryk „ i „Nędzole”. Pisarz zawarł w nich specyficzny folklor małych miasteczek, opowiedział także o próbach ich mieszkańców na wyrwanie się z tej społeczności. Są to opowieści na poły zabawne, na poły tragiczne; nie zawsze bowiem ucieczka do większego miasta kończy się wymarzonym sukcesem, a powrót do wzgardzonej niegdyś rodzinnej miejscowości staje się źródłem frustracji, i co wcale nierzadkie, wielkich życiowych tragedii. Goście zebrani w czytelni biblioteki mieli okazję przekonać się o tym, oglądając fragment filmu pt. „Księstwo” nakręconego przez Andrzeja Barańskiego na podstawie powieści Pana Masternaka pt. „Chmurołap”. Słodko-gorzka opowieść o młodym chłopaku, który po nieudanej próbie kontynuowania studiów w wielkim mieście wraca do rodzinnej wsi, poruszyła widzów i skłoniła do zadawania wielu pytań autorowi po zakończeniu seansu.

Co ciekawe, Pan Masternak zainteresował się naszym miastem – Barcinem, jak również patronem biblioteki, Jakubem Wojciechowskim. Uznał jego życiorys za fascynujący. Zadawał także wiele pytań na temat Barcina. Przyznał, że zainteresowanie to zawdzięcza min. Andrzejowi Barańskiemu, reżyserowi „Księstwa” , który, jak wiadomo, nakręcił film „Kawalerskie życie na obczyźnie” na podstawie „Życiorysu własnego robotnika” Jakuba Wojciechowskiego.

Olga Gralak-Ćwikła

 

 

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG

{jcomments on}