10 grudnia 2021 roku w piątkowe przedpołudnie barcińską bibliotekę odwiedziła klasa V z Zespołu Szkół w Barcinie, która wzięła udział w kosmicznym spotkaniu z twórczością Stanisława Lema.

Bibliotekarka Justyna Woźniak zapoznała uczniów z bogatym życiorysem Stanisława Lema, wyciągając z niego przeróżne ciekawostki takie jak fakt, że Lem chociaż chorował na cukrzycę uwielbiał słodycze i kochał psy, a w szczególności umiłował sobie jamniki, które towarzyszyły mu do ostatnich dni. Wiemy wszyscy doskonale, że twórczość Lema jest trudna w odbiorze. Bibliotekarka zaprezentowała dzieciom twórczość Stanisława Lema zapraszając ich do wspólnej zgaduj-zgaduli.

Zagłębiając się w twórczość Lema możemy odnaleźć mnóstwo rzeczy z których korzystamy w dzisiejszych czasach. Podczas spotkania odkryliśmy z dziećmi 13 największych „przepowiedni” Lema, a oto jedna z nich – ciekawe czy zgadniecie co to takiego?!?:

„… Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach z których składała się biblioteka "Prometeusza". Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy OPTONU. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu…”.

Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w 1961 roku w powieści "Powrót z gwiazd".

Na koniec spotkania dzieci podjęły próbę zaprojektowania własnych urządzeń i maszyn z których w przyszłości będziemy może korzystać. Powstały niesamowite projekty latających maszyn do przemieszczania się, urządzeń robiących zakupy, a niektóre dzieci przewidują powrót nawet ery dinozaurów.