Barcińska książnica zakwalifikowała się do ogólnopolskiej akcji pn. „O mowie nienawiści i hejcie” organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska.

Tym samym znaleźliśmy się w grupie 120 placówek z całej Polski, która otrzymała bezpłatnie egzemplarze książek poświęcone tematyce mowy nienawiści i hejtu.

W ramach akcji dnia 9 i 13 czerwca przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne w formie warsztatów dla klas siódmych, do których również uczęszczają uczniowie z Ukrainy. Co to jest hejt? Czy hejt to jest to samo co mowa nienawiści? Czy każdy hejt jest krytyką? Podczas spotkania uczestnicy otrzymali odpowiedzi m.in. na te pytania oraz wcielili się w role znanych, popularnych założycieli kanałów w mediach społecznościowych i ustalali zasady komunikowania się swoich fanów/ek. Następnie rozwiązywali quiz dotyczący mowy nienawiści i hejtu. Na podsumowanie zajęć młodzież z rozsypanych wyrazów ułożyła dziesięć zasad antyhejtowych.

Jednym z powodów hejtowania jest nuda, aby jej zapobiec biblioteka zaprosiła do akcji „Książki wypożyczamy, o hejcie zapominamy”. Ku naszemu zdziwieniu po warsztatach część z młodzieży udała się do wypożyczalni.