Besarabia to historyczna kraina położona we wschodniej Europie, między rzekami Dniestr i Prut. Obecnie jest częścią Mołdawii i Ukrainy; słynie z rozległych winnic, gościnności mieszkańców i zapierającej dech w piersiach przyrody. Jest obszarem o bogatej historii, unikalnej tradycji i kulturze.

27 października 2021 roku w barcińskiej książnicy odbyły się warsztaty kulinarne dla uczestników projektu „Edukowanie przez czytanie” z dietetykiem Panią Marzeną Żurek.

Piętnastego października gościł w naszej bibliotece Pan Krzysztof Leśniewski, kucharz – pasjonat, przewodnik turystyczny, miłośnik wszystkiego co pałuckie. Promuje on lokalną kuchnię podczas różnego rodzaju jarmarków i inscenizacji historycznych. Jest laureat nagród kulinarnych i był gościem programu „Ewa gotuje”. Działa aktywnie w lokalnych organizacjach promujących zabytki i kulturę Pałuk.

„Azulejo chabrem ubrane” ( Azulejo vestido com centaureas) to tytuł antologii poezji portugalsko-polskiej, która została wydana w 2020 roku dzięki staraniom zamieszkałej w portugalskim Algarve polskiej poetki Katariny Lavmel (pseudonim artystyczny Katarzyny Nazaruk). W antologii zawarto utwory 17 poetów portugalskich i 17 polskich; wydawnictwo stanowi swoisty most poetycki pomiędzy przeciwległymi państwami Europy, znad Bałtyku i Atlantyku.

Dwie książka "Czas wolny w PRL" leżące na stole.

Fundusz Wczasów Pracowniczych, podróże autostopem, pomysłowość (lub jej brak) kaowców, wata cukrowa popijana wodą z saturatora... pamiętacie?

Redaktorki publikacji „Powstańcy tej ziem. Powstańcy wielkopolscy 1918-1919 spoczywający na cmentarzu w Barcinie” podpisują książki

Istniejące od 2008 roku Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin jest jedną z najważniejszych organizacji z terenu gminy Barcin, które skupione jest na propagowaniu historii miasta. Do osiągnięć stowarzyszenia należy zaliczyć min. regularne uczestnictwo w wielu wydarzeniach patriotycznych, kościelnych czy społecznych, organizację szeregu widowisk historycznych nawiązujących do legendy o św. Wojciechu oraz działalność wydawniczą – stowarzyszenie wydało 6 książek, których tematem są min. miejsca kultu na terenie gminy bądź udział mieszkańców miasta w powstaniu wielkopolskim, oraz 7 broszur opisujących wspomniane wyżej widowiska.

Kliknij, aby powiększyćKonfitury, musztardy, nalewki, sery, kompoty, lemoniady… Przepisy na te i wiele innych przetworów można znaleźć w książce „Tradycyjna spiżarnia” Pana Krzysztofa Leśniewskiego, którego gościliśmy 26 września w naszej bibliotece. Spotkanie było oficjalnym rozpoczęciem promocji książki Pana Leśniewskiego, znanego pasjonata kuchni, głównie pałuckiej. Jest to już druga pozycja napisana przez autora; w 2016 roku ukazała się „Kuchnia pałucka”, która mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników.

Kliknij, aby powiększyć28 sierpnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie autorskie z panem Wojciechem Burdelakiem – autorem pięciu dzieł prozatorskich. Było to spotkanie promujące najnowszą publikację lokalnego pisarza - książkę pt.: „Zbrodnia Ikara”.