filia Piechcin

 • Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Szczasnym

  Plakat dotyczący spotkania z Leszkiem Szczasnym

 • „Zwierzaki-stemplaki”.

  14 października 2021 r. w piechcińskiej świetlicy MDK w ramach współpracy z Filią Biblioteczną w Piechcinie odbyły się zajęcia pn. „Zwierzaki-stemplaki”.

 • INDIE, CZYLI ŚWIAT

  Podczas kolejnego spotkania z podróżnikiem, które odbyło się 13 października 2021 r. w piechcińskiej książnicy, Pan Marek Pindral opowiadał o Indiach w ramach projektu pn. „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 • O Szwecji znanej i nieznanej

  Uczestnicy spotkani siedzący na krzesłach ustawionych przy stolikach

  6 października 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”. Naszym gościem był Pan Maciej Zborowski, skandynawista, rusycysta, doktor językoznawstwa. Od zawsze przyciągały go tereny północne i wschodnie. Jest nałogowym obserwatorem wydarzeń rozgrywających się po drugiej stronie Bałtyku oraz miłośnikiem skandynawskiej przyrody i człowiekiem wciąż odkrywającym nowe niuanse nordyckiej psychiki.

 • Zapraszamy na spotkanie z Markiem Pindralem

  Plakat dotyczący spotkania z Markiem Pindralem

 • POLSKA NA SZÓSTKĘ

  W magiczną podróż po Polsce 29 września 2021 r. zaprosił czytelników i użytkowników piechcińskiej książnicy Pan Leszek Szczasny, raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof, a z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami, które prezentuje w placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm".

 • Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Zborowskim

  Plakat dotyczący spotkania z Maciejem Zborowskim

 • CHINY OD GÓRY DO DOŁU

  22 września 2021 r. w piechcińskiej filii odbyło się kolejne po przerwie wakacyjnej spotkanie z podróżnikiem, panem Markiem Pindralem, pt. „Chiny od góry do dołu” w ramach projektu pn. „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 • Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Szczasnym

  Plakat dotyczący spotkania z Leszkiem Szczasnym

 • Zapraszamy na spotkani z Markiem Pindralem

  Plakat dotyczący spotkania zMarkiem Pindralem

 • Zwierzaki-składaki

  Prace wykonane na zajęciach, na stole stoją słonie, żyrafy i krokodyl.

  26 sierpnia 2021 r. piechcińska książnica oraz Świetlica Wiejska MDK w Piechcinie zorganizowały kolejne zajęcia dla dzieci. Podczas spotkania wycinaliśmy i składaliśmy z brystolu różne zwierzęta: słonie, żyrafy, tygrysy oraz krokodyle. Powstałe zwierzaki-składaki zdobią „Kącik Małego Czytelnika”.

 • Zakładki do książek

  Grupowe zdjęcie uczestników zajęć.

  19 sierpnia podczas wakacyjnych zajęć zorganizowanych przez piechcińską filię oraz Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie dzieci wykonały kolorowe zakładki do książek.

 • Bajkowa przygoda

  Na podłodze leżą ponumerowane kartki papieru, ułożone w kształcie węża, dzieci biorące udział w zajęciach stoją w rzędzie na tych kartkach.

  Czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogate słownictwo, wspiera równowagę emocjonalną i ułatwia naukę w szkole. Dowiedziały się o tym dzieci 18 sierpnia 2021 r. podczas kolejnych zajęć zorganizowanych przez piechcińską filię w ramach współpracy ze Świetlicą Wiejską MDK w Piechcinie.

 • Mój wymarzony dom

  Dzieci stoją przy stołach na krórych położone są prace wykonane na zajęciach, wszystkie dzieci się uśmiechają

  12 sierpnia 2021 r. odbyły się zajęcia dla dzieci zorganizowane przez piechcińską filię oraz Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie. Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania uświadomiono dzieciom, jak wyrażać niewypowiedziane, nienazwane problemy i emocje. W tym celu odbyła się pogadanka o emocjach i momentach, kiedy potrzebujemy bezpiecznego miejsca, schronienia. A takim miejscem z pewnością jest dom. Najmłodsi odpowiadali na pytania: Kiedy czujemy się dobrze i bezpiecznie? Co robimy, kiedy się wstydzimy albo boimy? W jaki sposób bez słów okazujemy emocje? Jak sobie z nimi radzić? Jak czują się ludzie, którzy nie mają domu? W jakich sytuacjach traci się dom?

 • Pejzaż letni słomką malowany

  Dzieci siedzą przy nakrytych folią stołach i malują farbami na kartkach papieru korzystając ze słomek.

  5 sierpnia 2021 r. podczas kolejnych zajęć wakacyjnych zorganizowanych przez piechcińską filię oraz Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie dzieci malowały słomkami letni pejzaż. Powstały ciekawe prace, które zdobią biblioteczną wystawkę w Kąciku Małego Czytelnika.

 • FILCOWE KWIATY

  Z filcu można zrobić wiele ciekawych rzeczy. Jest to całkiem fajny materiał do prac. Co prawda trudno się w nim wycina, ale młodszym dzieciom można dać gotowe elementy, aby mogły rozwinąć swoją kreatywność.

 • ZAKODOWANE KUBECZKI

  Trójka dzieci siedząca przy stole i układa kolorowe kubeczki według wcześniej otrzymanej instrukcji.

  Jak rozwijać logiczne myślenie i kreatywność? Koniecznie z wykorzystaniem kolorowych kubków. Przekonały się o tym dzieci podczas czwartkowych zajęć 29 lipca 2021 r. zorganizowanych przez piechcińską bibliotekę i Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie.

 • WARSZTATY Z UŚMICHEM - LAS W SŁOIKU

  Grupowe zdjęcie uczestników zajęć, część dzieci kuca, pozostałe stoją, wszyscy trzymają wykonane na zajęciach prace.

  Las w słoiku to zamknięty ekosystem, który żyje, rozwija się, zmienia i jest samowystarczalny – stanowi trwały obieg zamknięty, w którym krążą woda i składniki mineralne. Z pewnością jest to ciekawy obiekt do obserwacji, który wyraża magię prawdziwego lasu. O tym wszystkim dowiedzieli się 28 lipca uczestnicy podczas wakacyjnych zajęć zorganizowanych przez piechcińską filię w ramach współpracy ze Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie.

 • COŚ Z NICZEGO

  Pani bibliotekark czyta uczestnikom ksiażkę.

  Okazuje się, iż z niepotrzebnej już nikomu rzeczy można zrobić coś ciekawego. Dowiedziały się o tym dzieci w trakcie zajęć wakacyjnych pn. „Coś z niczego” zorganizowanych 22 lipca przez piechcińską bibliotekę w ramach współpracy ze świetlicą wiejską w Piechcinie.

 • PATYCZKI KREATYWNE

  Dzieci samodzielnie i w grupach tworzą rozmaite kształty z kolorowych patyczków.

  20 lipca podczas wakacyjnego spotkania pn. „Patyczki kreatywne” w piechcińskiej świetlicy, w ramach współpracy z biblioteką w Piechcinie, dzieci łączyły ze sobą za pomocą plastikowych łączników kolorowe słomki, tworząc niezwykle duże architektoniczne budowle, przy których można było wykazać się swoją kreatywnością. Uczestnicy zajęć zbudowali wieżowiec, domek, gąsienicę oraz łańcuch przyjaźni.