20 stycznia 2022 r. piechcińska biblioteka i świetlica wiejska Miejskiego Domu Kultury w Piechcinie zorganizowały kolejne zajęcia plastyczne, w czasie ferii.

W poniedziałkowe przedpołudnie 24 stycznia br. uczestnicy ferii w bibliotece wzięli udział w kolejnych warsztatach plastycznych pt. „Bałwankowa gra planszowa”. Zadaniem dzieci było stworzenie planszy do gry oraz bałwankowych pionków. Całą planszę uczestnicy zajęć projektowali i tworzyli przy pomocy kredek i gotowych śnieżynek, które musieli własnoręcznie powycinać i stworzyć z nich trasę gry. Następnie numerowali je i zaznaczali kolorami pola na których czekały na graczy różne zadania i łamigłówki. Kolejnym etapem zajęć było przygotowanie pionków do gry. Dzieci wycinały gotowe szablony bałwanków i własnoręcznie tworzyły ich postać przy pomocy gotowych elementów ubioru, specjalnie przygotowanego dla bałwanków.

4 stycznia 1919 roku mieszkańcy Barcina przyłączyli się do Powstania Wielkopolskiego. Powstańcy przejęli władzę od pruskiego zaborcy i zajęli kluczowe obiekty. Barcin był wolny.

W 1985 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiono dzień 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza; święto to jest doskonałą okazją, by uhonorować ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego zakończonej już rewitalizacji osiedla w Barcinie i oczywiście do przespacerowania się po odnowionym osiedlu. smile

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie co tydzień oferuje seniorom ćwiczenia umysłowe pn. „Biblioteczny fitness umysłu”. Z zajęć cyklicznie korzystają trzy grupy Słuchaczy UTW oraz Pensjonariusze Dziennego Domu Pobytu „Zacisze” w Barcinie.

W okolicy 11 listopada w całej Polsce organizuje się wiele wydarzeń, których zadaniem jest uczczenie obchodzonego tego Dnia Narodowego Święta Niepodległości. Również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się wyjątkowe spotkanie z tej okazji: koncert pieśni patriotycznych i literacko-poetyckich w wykonaniu Darii Wójcik i Remigiusza Kuźmińskiego.

W piątkowe popołudnie, 8 października 2021 roku, tuż po 17-tej w ramach NOCY BIBLIOTEK 2021 rozpoczęliśmy w Oddziale dla dzieci i młodzieży RODZINNE CZYTANIE. Spotkanie świetnie nawiązywało do tegorocznego hasła akcji „Czytanie wzmacnia”.

W październiku 2021 roku w setkach bibliotek na terenie całego kraju odbyła się Noc Bibliotek – niekonwencjonalna akcja promująca biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W ramach akcji biblioteki publiczne, szkolne itd. zorganizowały szereg wydarzeń, których wspólnym tematem było hasło „Czytanie wzmacnia”. W akcji wzięła również udział Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie; Noc Bibliotek miała miejsce 8 października w bibliotece głównej i trwała od godziny 10:00 do późnych godzin popołudniowych.

Cyklicznie w każdy czwartek w godzinach przedpołudniowych publikujemy na naszym portalu społecznościowym Facebook zestaw ćwiczeń, których zadaniem jest trening pamięci, koncentracji oraz logicznego myślenia. Już 25 zestawów można pobrać w bibliotece lub na naszej stronie. Z racji tego, że ćwiczenia cieszą się ogromną popularnością podjęliśmy współpracę z Dziennym Domem Pobytu „Zacisze” w Barcinie.