Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego zakończonej już rewitalizacji osiedla w Barcinie i oczywiście do przespacerowania się po odnowionym osiedlu. smile

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie co tydzień oferuje seniorom ćwiczenia umysłowe pn. „Biblioteczny fitness umysłu”. Z zajęć cyklicznie korzystają trzy grupy Słuchaczy UTW oraz Pensjonariusze Dziennego Domu Pobytu „Zacisze” w Barcinie.

W okolicy 11 listopada w całej Polsce organizuje się wiele wydarzeń, których zadaniem jest uczczenie obchodzonego tego Dnia Narodowego Święta Niepodległości. Również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się wyjątkowe spotkanie z tej okazji: koncert pieśni patriotycznych i literacko-poetyckich w wykonaniu Darii Wójcik i Remigiusza Kuźmińskiego.

W piątkowe popołudnie, 8 października 2021 roku, tuż po 17-tej w ramach NOCY BIBLIOTEK 2021 rozpoczęliśmy w Oddziale dla dzieci i młodzieży RODZINNE CZYTANIE. Spotkanie świetnie nawiązywało do tegorocznego hasła akcji „Czytanie wzmacnia”.

W październiku 2021 roku w setkach bibliotek na terenie całego kraju odbyła się Noc Bibliotek – niekonwencjonalna akcja promująca biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W ramach akcji biblioteki publiczne, szkolne itd. zorganizowały szereg wydarzeń, których wspólnym tematem było hasło „Czytanie wzmacnia”. W akcji wzięła również udział Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie; Noc Bibliotek miała miejsce 8 października w bibliotece głównej i trwała od godziny 10:00 do późnych godzin popołudniowych.

Cyklicznie w każdy czwartek w godzinach przedpołudniowych publikujemy na naszym portalu społecznościowym Facebook zestaw ćwiczeń, których zadaniem jest trening pamięci, koncentracji oraz logicznego myślenia. Już 25 zestawów można pobrać w bibliotece lub na naszej stronie. Z racji tego, że ćwiczenia cieszą się ogromną popularnością podjęliśmy współpracę z Dziennym Domem Pobytu „Zacisze” w Barcinie.

Kotyljon Narodowe Czytanie 2021

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ponadczasowe dzieło piętnujące obłudę, chciwość i zakłamanie, zostało wybrane lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenia w ramach akcji tradycyjnie mają miejsce w pierwszych dniach września; nie inaczej było w 2021 roku. 4 września, podczas Dożynek Gminnych na Placu 1 Maja w Barcinie, zebrani mogli usłyszeć wybrane fragmenty dzieła Zapolskiej – wydarzenie współorganizowały instytucje i stowarzyszenia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Zespół Szkół w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barcinie.

Kierownik oddziału dla dzieci wita zebrane dzieci

14 czerwca 2021 roku barcińską bibliotekę odwiedził Teatr Bajeczny z Bydgoszczy ze spektaklem pt. „Król Dżungli”. Na plenerowej widowni gościliśmy uczestników projektu „Edukowanie przez czytanie oraz młodych czytelników naszej biblioteki. Dzieci miały okazję obejrzeć fantastyczną opowieść o przyjaźni i pewności siebie, która przy okazji wprowadziła ich w świat dobrych manier.