Modelarstwo redukcyjne to jeden z rodzajów sztuki modelarskiej, polegający na wiernym odwzorowywaniu realnie istniejących przedmiotów o określonej skali, jednak z zachowaniem wszelkich szczegółów. Od 14 września w barcińskiej bibliotece można oglądać wystawę takich właśnie modeli – głównie pojazdów i sprzętu wojskowego. Ich autorem jest barcinianin Paweł Majchrzak, który na wernisażu wystawy podzielił się swoją wiedzą z zebranymi w czytelni gośćmi.

Swoją przygodę z modelarstwem twórca rozpoczął w wieku nastoletnim, pod okiem szkolnego wychowawcy, Michała Szaforza. Obecnie na swoim koncie ma wiele pieczołowicie wykonanych prac, z których wiele zostało dostrzeżonych i nagrodzonych na ogólnopolskich konkursach. Specjalizuje się w modelach sprzętu wojskowego pochodzącego z czasów drugiej wojny światowej, nie stroni też jednak od tworzenia modeli pojazdów bardziej współczesnych. Spod jego ręki wychodzą zarówno modele pojedyncze, jak i tzw. winiety i dioramy sytuacyjne, czyli sceny komponowane z modeli pojazdów, figurek, elementów krajobrazu itd., ustawianych na odpowiednio przygotowanych podstawach. Prace modelarza zachwycają szczegółowością i precyzją wykonania – na szybach pojazdów można dostrzec kurz, na oponach brud, na karoserii tu i ówdzie widnieje plama rdzy, pod autem rozlewa się olej.

Pan Paweł opowiedział, jak po kolei wygląda budowanie modelu, począwszy od klejenia, po jego malowanie, po „postarzanie” zbudowanego już pojazdu tak, aby wyglądał jakby dopiero co zjechał z frontu. Pokazał też potrzebne ku temu narzędzia i materiały, jak również specjalistyczną literaturę, z której czerpie informacje na temat odwzorowywanego przez siebie sprzętu. Twórca podkreślił przy tym, jak ważna dla modelarza jest wiedza historyczna – niezbędna, by prawidłowo i zgodnie z rzeczywistością zrekonstruować dany pojazd czy scenę.

Zapraszamy do oglądania wystawy. Naprawdę warto!