Dzieci w oddziale dla dzieci

Zajęcia 13 lipca 2021 roku były przypomnieniem zabaw, które towarzyszyły mamom i tatom w ich młodości. Część gier dzieci znały z opowiadań rodzinnych.

Wstępem była pogadanka na temat gier podwórkowych. Okazało się, że dzieci znają ich sporo. Wśród wymienianych były: murarz, zbijak czy zabawa w chowanego. Pani Asia krótko opowiedziała dzieciom o różnych grach: z piłką, np. „dziesiątkach”, z chusteczką czy szalikiem, np. „ciuciubabka” oraz w kapsle. Pokazała także jak bawić się sznurkiem (neoliną) – parami i solo, z gumą, np. „dziesiątki” i „guma parzy” oraz używając kredy.

Zdjęcie sali na której odbywają się zajęcia, dzieci siedzą przy stolikach, pani Marzena Żurek czyta ksiażkę.

W czwartkowe przedpołudnie 8 lipca 2021 roku na warsztatach pt. „Smacznie i zdrowo” gościliśmy panią Marzenę Żurek, która z zawodu jest dietetyczką i całkiem niedawno wydała książkę dla dzieci pt. „Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego”.

Wojciech Przylipiak – dziennikarz, miłośnik popkultury, kolekcjoner pamiątek i zabawek z PRL-u, bloger, autor dwóch książek „Czas wolny w PRL” oraz „Sex, disco i kasety video” gościł w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie 7 lipca 2021 r. Prelegent oprowadził uczestników spotkania po PRL-owskim półwieczu, przedstawiając zabawy, gry i opowiadając, jak spędzano czas wolny w minionej epoce, o codziennej rozrywce, pasjach, zabawkach, które były proste, niewyszukane, a skutecznie ubarwiały szarą rzeczywistość.

Trzy ksiażki ustawione na podpórkach.

We poniedziałkowe przedpołudnie, 5 lipca 2021 roku, w czytelni barcińskiej biblioteki odbyły się pierwsze wakacyjne warsztaty dla dzieci. Gościem książnicy była graficzka i ilustratorka Pani Asia Gwis.

Tablica promująca projekt i spotkanie

Wystawa przedmiotów codziennego użytku, książek, dokumentów i słynnych sloganów okresu PRL, degustacja potraw II połowy XX wieku i pokaz popularnych powojennych samochodów oraz motocykli to atrakcje spotkania, które odbyło się 2 lipca 2021 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Wydarzenie zorganizowano w ramach Projektu „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w zakresie Programu Partnerstwo dla książki.

ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

Logo biblioteki barcinLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo projektu

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.
  2. Konkurs wiedzy „Tak się żyło w PRL” jest opublikowany na stronie internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin w ramach projektu „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
  3. Konkurs trwać będzie od 5 lipca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r.
  4. Celem konkursu jest
  • promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa,
  • ugruntowanie wiedzy o historii Polski,
  • rozbudzenie zainteresowań wydarzeniami z życia naszych przodków,
  • promocja literatury popularno-naukowej i beletrystycznej.
  1. Konkurs wiedzy „Tak się żyło w PRL” w formie internetowego quizu składa się z 20 pytań dotyczących okresu PRL.
  2. Konkurs ma charakter otwarty. Uczestnikami konkursu mogą być Czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin oraz wszystkie zainteresowane osoby.
  3. Quiz można rozwiązać w dowolnym dniu trwania Konkursu, a więc od 5 lipca do końca sierpnia 2021 r.
  4. Udział w konkursie polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w quizie „Tak się żyło w PRL” opublikowanego w Internecie na stronie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy
    w Barcinie podpisaniu się imieniem i nazwiskiem, podaniu adresu mailowego lub numeru telefonu kontaktowego.
  5. Za każdą poprawną odpowiedź przyznaje się 1 punkt. Spośród osób, które prawidłowo rozwiążą quiz wylosujemy pięć osób, które otrzymają nagrody rzeczowe.
  6. Osoby nagrodzone zostaną poinformowane drogą telefoniczną lub e-mailową o terminie odbioru nagród.
  7. W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informuje, iż administratorem danych Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez organizatora w związku z konkursem jest: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, ul. Wojska Polskiego nr 4a, 88-190 Barcin, telefon służbowy 512-173-676, adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  8. Dane osobowe są zbierane i przetwarzane tylko na potrzeby przeprowadzenia Konkursu wiedzy „Tak się żyło w PRL”, tj. wyłonienia Zwycięzców, ogłoszenia wyników oraz nagrodzenia Laureatów.
  9. Uczestnictwo w Konkursie jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
  10. W sprawach związanych z konkursem prosimy o kontakt z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, tel.: 52 383-21-66, 730-753-535 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..