
„Opowieści kobiet z rodzin górniczych” to książka, którą promowano 26 czerwca 2025 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Tego dnia gościły w bibliotece dwie wyjątkowe panie: Monika Glosowitz – literaturoznawczyni, animatorka kultury, działaczka społeczna, absolwentka uniwersytetów w Oviedo, Grenadzie i Utrechcie, wykładowca Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktorka książki, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oraz Katarzyna Henzler, na co dzień Inspektor Danych Osobowych, współautorka książki – napisała wspomnienie o swojej babci.
Spotkanie było okazją do rozmowy o kobietach związanych ze środowiskiem górniczym, żonach, matkach, córkach, siostrach mężczyzn pracujących w przemyśle górniczym lub kobietach mających własne doświadczenie pracy w kopalni.
Monika Glosowitz przybliżyła proces powstawania publikacji, opowiedziała o projekcie „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”, podkreślając wagę zachowania pamięci o trudach i radościach życia w górniczych społecznościach. Zaznaczyła również, jak ważne było zebranie różnorodnych perspektyw, aby stworzyć autentyczny obraz tej unikalnej kultury. Jej relacja była pełna emocji i autentyczności, przekazana z pasją i zaangażowaniem, co pozwoliło uczestnikom spotkania lepiej zrozumieć specyfikę życia w cieniu szybów kopalnianych, docenić trud oraz determinację kobiet ze Śląska.
Katarzyna Henzler podzieliła się swoimi osobistymi motywacjami do wzięcia udziału w projekcie. Opowiedziała historię swojej babci, swojej rodziny nie związanej z pracą w kopalni, ale mającej górnicze korzenie.
książka jest zbiorową autobiografią kobiet, które w ramach projektu spotykały się wspólnie i wymieniały doświadczeniami, opowiadały o życiu w cieniu kopalni. Zrodził się pomysł, aby zrobić konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Kobiet chętnych opowiedzieć swoją historię było coraz więcej. „Opowieści kobiet z rodzin górniczych” to już drugie wydanie uzupełnione.
Publikacja interesująca, poruszająca i potrzebna, zawiera wiele ciekawych historii i anegdot o tym, jak żyły, żyją i funkcjonują kobiety, których bliscy związani są z przemysłem wydobywczym. Książka to nie tylko zbiór poszczególnych historii, ale hołd dla pokoleń, które kształtowały region Śląska. Autorki przedstawiły nie tylko sam proces powstania książki, ale szerszy kontekst społeczny i kulturowy górnictwa.
Spotkanie wypełnione poruszającymi historiami i refleksjami, przybliżyło słuchaczom życie w górniczym środowisku. Przypomniało o bogatej historii niezłomności ludzi związanych z górnictwem. Przybliżyło niełatwą i ważną tematykę kopalni ale i kultury regionu śląska.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zadawać pytania, co zaowocowało żywą i inspirującą wymianą poglądów. Było to niezwykłe spotkanie, które Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze i wzbudziło wiele emocji – od wzruszeń po śmiech przy zabawnych zwrotach w śląskiej godce.
Dziękujemy Pani Monice i Katarzynie za wizytę.
Galeria zdjęć









