obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
cztery uczestniczki i prowadząca siedzą wspólnie przy stołach, dwie uczestniczki czytają książki, prowadząca pokazuje tablicę dotyczącą spotkania DKK

W dniu 13.07.2011 r w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie DKK na którym prowadzona była dyskusja o książce i o życiu. Inspiracją do dyskusji była książka „Agrafka” Izabeli Sowa. Czytając książkę, można na początku się zmęczyć. Tak prawdę powiedziawszy do końca zastanawiały się dziewczyny, co autorka miała na myśli ? Cala historia książki mieści się w ramach idealnego życia : idealne mieszkanie, idealni rodzicie, którzy stworzyli świetne warunki do rozwoju swoim dzieciom. Oprócz rodziców widzimy dwie córki, starszą studentkę zwaną Pierwszą, która zdaniem 16-letniej Dobromiły, bohaterki naszej książki, jest chodzącym ideałem, któremu młodsza próbuje cały czas dorównać.

Jedna z bohaterek Dobromiła Groszek stara się tak żyć, jak ma być postrzegana owa rodzina. Najlepsze szkoły, dobre wykształcenie, zawsze pierwsze lokaty, najwyższe stopnie, markowe ubrania, wyjazdy na wakacje, stylizowane meble, to wszystko ma stanowić o statusie rodziny Groszków oraz o ich obrazie w oczach innych ludzi. Mają cudowną pracę, wspaniałe dzieci, niesprawiające problemu, babcię, która wszystkim dogadza. Dzieci mają wszystko, co najlepsze. „Same” dokonują wyborów, oczywiście po uprzedniej dyskusji przy „Okrągłym Stole”. Niby wszystko jest idealne. Ale już na „drugi rzut oka” widać, że brakuje w tym domu dwóch podstawowych rzeczy – ciepła i miłości. W domu Groszków się słyszy, ale nie słucha. Widzi się, ale się nie dostrzega, kocha się, bo tak wypada, kulturalnie, z umiarem, bez zbytnich emocji.

Całość życiowych perypetii rodziny Groszków stanowi wątek psa, który jakby scala całą historię. Bo gdyby nie on, to nie wydarzyłby się cały szereg zdarzeń.

< I w tej sytuacji brak tutaj morału i jasnego przekazu dla młodego czytelnika, bo dowiadujemy się prawdy o dziadku i o idealnej siostrze, ale nie wiemy najważniejszej rzeczy: co dalej stanie się z Miłką i jej rodzicami. Dominuje zachowywanie pozorów, że wszystko jest po prostu pięknie,a nie jest. Czy autorka przewiduje dalsze ich losy? Każda z dyskutantek dopowiedziała by natychmiast dalsze losy bohaterów„Agrafki” Czy zawsze trzeba spełniać ambicje rodziców? Kogo wybrać na sprzymierzeńca własnych myśli w życiu? /p>

Nad tym zastanawiały się dziewczyny z DKK w Oddziale.

Moderator Stanisława Ciesielska

G-QNHR3RG2EM