obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Siedem kobiet i jeden mężczyzna siedzą przy stołach i rozmawiają o przeczytanej książce.

Książka Agnieszki Olejnik pt.: „Dziewczyna z porcelany” była tematem dyskusji, która odbyła się 7 marca 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

Klubowicze chętnie podzielili się swoimi wrażeniami po lekturze powieści. Książka taka sobie. Jednym się podobała bardziej, drugim mniej. Niby lekka, zwyczajna powieść oparta na prostych i znanych schematach a trudno ją odłożyć. Fabuła przyciąga niczym magnes. To opowieść o odpowiedzialności, trudnych decyzjach, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, chorobie, śmierci, emocjonalnej niemocy, o ważnych sprawach, które umykają nam w życiu i o ciosach, po których zawsze można się pozbierać.

Głównym bohaterem jest Michał, przebojowy student informatyki, rozchwytywany fotograf i grafik dorabiający sobie w modelingu. Jego świat kręci się wokół pieniędzy i kobiet. W domu rodzinnym czuł się jak gość hotelowy. Nagła, tragiczna śmierć obojga rodziców staje się dla Michała prawdziwym przejściem w dorosłość. Chłopak wraca do rodzinnej miejscowości. Ma do spłacenia kredyt zaciągnięty przez rodziców, do utrzymania czteroletniego brata, o którym praktycznie nic nie wie i do poznania sąsiadkę Zuzannę, opiekunkę małego Tomaszka, kobietę niekoniecznie odpowiadającą upodobaniom Michała. Odtąd bohater mierzy się z przeciwnościami losu i uczy się dorosłego życia. Splot kłopotów dnia codziennego, zaskakujących zdarzeń i skrzętnie skrywanych sekretów rodzinnych, które teraz wychodzą na światło dzienne, prowadzi w efekcie do szczęśliwego zakończenia.

„Mnogość wątków niektóre tylko naznaczone, opisane pobieżnie, gdyby tak wszystko rozpisać na trzy tomy powieść byłaby ciekawsza” – zauważyli barcińscy klubowicze. W powieści jest zbyt mało buntu, bohaterowie sprawiają wrażenie pogodzonych z losem. Podobała się czytelnikom osobowość i postawa przyrodniej siostry Tomka.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób. Termin kolejnego spotkania ustalono na 4 kwietnia 2017 roku o godz. 16:30. Będziemy rozmawiać o książce A. Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”.

Moderator: Renata Grabowska

G-QNHR3RG2EM