obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Książki "W krainie dzieciństwa" rozłożone na stoliku.

W czwartkowe przedpołudnie, 27 września 2018 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła 20 dzieci w wieku od 7-8 lat z opiekunem. Omawiano książkę pt. „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

Przepięknie i bogato ilustrowana przez Iwonę Cała książeczka opowiada o rannej foczce znalezionej przez suczkę o imieniu Czarna i chłopca Ivana nad bałtyckim klifem w okolicach Gdyni. Morskie zwierzątko przewiezione zostaje do fokarium i – od miejsca znalezienia – nazwane Klifka. W fokarium wyleczona Klifka poznaje inne foki i zaprzyjaźnia się z nimi. Choć spędza całe dnie na zabawie, foczka tęskni do mamy i chce wrócić do domu. Jej marzenie się spełnia!

Ciekawa i poruszająca opowieść Barbary Gawryluk o Klifce napisana jest bardzo przystępnym językiem i podejmuje wiele istotnych wątków, dzięki którym można opowiadać i dyskutować na różne tematy – o traktowaniu zwierząt, ochronie przyrody, zdrowiu, przyjaźni, rodzinnym domu i miłości do rodziców. Dzieciom książka bardzo się podobała i było widać, że bardzo przejmują się losem zwierząt oraz są wrażliwe na ich krzywdę.

Mali czytelnicy dowiedzieli się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, bo przypominając słowa znanej piosenki Wojciecha Młynarskiego „Nie ma jak u mamy ciepły piec cichy kąt ! Nie ma jak u mamy kto nie wierzy robi błąd! Nie ma jak u mamy cichy kąt ciepły piec! Nie ma jak u mamy kto nie wierzy jego rzecz!”.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na drugą połowę października 2018 roku. Młodzi uczestnicy DKK będą dyskutować o książce „Droga do Nobla” Ewy Nowak.

Moderator Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM