obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie osób należących do Barcińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Naszą przygodę z książką rozpoczęliśmy 4 listopada 2009 roku. Wtedy to w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie zawiązał się Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Na godzinę 17:00 przyszło do barcińskiej biblioteki 12 pań, którym spotkanie się spodobało i na następne przyprowadzały ze sobą kolejne osoby. Jedni przychodzą, inni odchodzą, zawsze świetnie wkomponowując się w nasze grono. Niestety pani Jadwiga Stróżykiewicz odeszła od nas na zawsze.

Pierwszą książkę, jaką wspólnie omawialiśmy było Przebudzenie Ireny Matuszkiewicz. Lektura, która zachwyciła klubowiczki dojrzałością i ładnym literackim językiem. Dla części czytelniczek powieść Matuszkiewicz była pretekstem do rozmów na temat choroby alzheimera. U innych wywołała falę wzruszeń. Nad bibliotecznym stołem zaczął się unosić czar wspomnień o własnych babciach i dziadkach. Miesiąc później zajęłyśmy się Złodziejką pamięci Krystyny Kofty. Nie był to trafiony wybór – niekiedy świetny i zachęcający tytuł nie wystarcza.

Od tamtej pory minęło 10 lat. Zdążyliśmy zmienić siedzibę. Przeważnie raz w miesiącu spotykamy się, by prowadzić kolejną rozmowę, dyskusję literacką na temat wspólnie przeczytanej książki. Mamy na swoim koncie 114 udanych spotkań, w tym 17 autorskich i 2 warsztaty – z literatury duńskiej oraz poetyckie. W ramach DKK gościliśmy: Barbarę Rybałtowską, Katarzynę Enerlich, Jana Grzegorczyka, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Przemysława Pawła Grzybowskiego, Hannę Cygler, Marię Ulatowską, Olgę Rudnicką, Marię Wiernikowską, Magdalenę Kordel, Aleksandrę Seghi, Wojciecha Jagielskiego, Agnieszkę Kosińską, Małgorzatę Kalicińską, Elżbietę Frątczak-Nowotny, Wojciecha Chmielarza, Joannę Kuciel-Frydryszak. Swoje wieczory autorskie mieli członkowie naszego Klubu: Jadwiga Stróżykiewicz, Zofia Jesionowska, Wojciech Burdelak. Omówiliśmy razem 118 tytułów książek.

Czworo klubowiczów uczestniczyło w Literackim Woodstocku we Wrocławiu – ogólnopolskim zlocie Dyskusyjnych Klubów Książki z okazji dziesięciolecia ich istnienia, gdzie uczestniczyło w spotkaniach autorskich m.in. z Olgą Tokarczuk, Mariuszem Szczygłem, Ildefonso Falkonesem.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy i dofinansowany przez Instytut Książki.

Lista osób należących do Klubu jest otwarta, a uczestnictwo w nim bezpłatne. Nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Wszystkich tych, którzy lubią czytać i wymieniać opinię o książkach, barciński Klub zaprasza do swojego grona.

Moderator Renata Grabowska

G-QNHR3RG2EM