obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Wystawka książek związanych z tematem spotkania, widać 10 egzemplarzy ułożonych jeden na drugim, pod nimi i naokoło nich leżą zakładki do książek z logo DKK

W czwartek, 27 lutego 2020 roku, dzieci z klasy IIIA z wychowawczynią Elżbietą Wojtkowiak uczestniczyły w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterami byli Lasse i Maja prowadzący małe biuro detektywistyczne w szwedzkim miasteczku Valleby.

Dyskusja w czwartkowym DKK dla dzieci, dotycząca „Tajemnicy kempingu” była bardzo żywa. Rozmawialiśmy o dziwnym zachowaniu letników nad jeziorem i drobnych kradzieżach oraz rozwiązaniu zagadki zniknięcia całego połowu raków. W trakcie rozmowy nad przeczytaną książką bibliotekarka i dzieci bawiły się językiem, porównując polskie i szwedzkie nazwiska, takie jak Kowalski czy Wiśniewski, Karliński czy Sobiszewski oraz Gunnarsson, Johansson czy Eriksson. Zastanawiano się, komu łatwiej wymówić obcobrzmiące nazwisko – Polakom czy Skandynawom.

Następnie uczniowie sami pobawili się w detektywów. Poduszka z czerwonym tuszem i białe kartki papieru pozwoliły pobrać odciski palców, a ołówki i obserwacje sporządzić portret koleżanki lub rysopis kolegi.

Na zakończenie zabawy w bibliotece ołówki, kartki i dłonie uczniów były prawie całe czerwone od tuszu, a przed powrotem do szkoły mali detektywi zostali poczęstowani smakowitym ciastem.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zaplanowane jest na drugą połowę marca, a rozmawiać będziemy o kolejnych książkach Martina Widmarka „Tajemnica mody” oraz „Tajemnica pływalni”.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM