obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
4 osoby, trzy uczestniczki i prowadząca siedzą przy stole z książkami

15 marca 2013 roku cztery czytelniczki w bibliotece na Starym Mieście podzieliły się wrażeniami po przeczytaniu debiutanckiej powieści Drewa Magary’ego, którą wydał w 2011 roku – „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”. Było to 38 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży w Filii nr1.

Jest rok 2019. John Farrell –przeciętny, dwudziestodziewięcioletni facet, z zawodu prawnik poddaje się eksperymentowi przedłużającego młodość. Jesteśmy świadkami przemiany bohatera i otaczającego go świata XXI wieku do 2079 roku. Dowiadujemy się o skutkach działania leku z dwóch źródeł. W skali makro – na świecie – czytając fragmenty publikacji prasowych i w skali mikro – śledząc blog bohatera. Takie skonstruowanie powieści sprawia, że świat przedstawiony przez autora wydaje nam się bardzo realistyczny.

Okazuje się, że lek nie przynosi oczekiwanego efektu. John nie jest szczęśliwy – nie potrafi dojrzeć do swych decyzji. Jest również problem globalny – wojny , przeludnienie.

Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej. Być wiecznie młodym, wesołym, korzystać z wygodnego życia -jednym słowem być szczęśliwym. Okazuje się ,że człowiek jest częścią przyrody, a ta ma swoje etapy.

Zaburzenie choćby jednego z nich w dłuższym czasie nie może przynieść dobrych efektów. Z badań naukowców przyjmujemy tylko to co dla nas jest wygodne, nie licząc się ze skutkami. Takie myślenie powoduje, że największym zagrożeniem dla człowieka jest on sam.

Książka jest pewnym rodzajem ostrzeżenia przed samozagładą. Drew Magary skłania nas do przemyśleń bardzo głębokich – o istocie człowieczeństwa .Trzeba cenić to co mamy ,żyć każdą chwilą, cenić każdy szczegół życia. Najważniejsza jest jakość życia , a nie długość. Książkę powinni przeczytać wszyscy, ponieważ każdemu zależy aby być szczęśliwym.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki we współpracy z Instytutem Książki.

Zapraszamy wszystkich , którzy lubią czytać i chcą dzielić się swoimi refleksjami na temat przeczytanej książki 26 kwietnia 2013 r. Omawiana będzie książka Barbary Ciwoniuk – „Musisz to komuś powiedzieć”

Moderator Anna Zielińska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM