obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników zajęć, wszyscy się uśmiechają, dwójka dzieci trzyma wykonaną z papieru choinkę, ktoś inny trzyma plakat z napisem "Godzinami o ksiażkach".

Grudniowe spotkanie klasy III A w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci poświęcone było Świętom Bożego Narodzenia. 14 grudnia 2019 roku grupa pani Elżbiety Wojtkowiak z Zespołu Szkół w Barcinie poznała wybrane opowiadania z książeczki Tamary Michałowskiej pt. „Opowieści o Świętym Mikołaju”. Dzieci kochają, kiedy opowiada im się o Świętym Mikołaju, wigilii, gwiazdce oraz prezentach i dlatego chociaż do przeczytania były dwa opowiadania – „Jedyne takie pierniczki” oraz „Choinka od leśnych elfów” – niektórzy z trzecioklasistów przeczytali całą książkę. Dlaczego? Poza wciągającą tematyką, żartobliwym językiem i świetnym stylem, opowiadania poprzeplatane są opisami wykonania ozdób świątecznych i przepisami na pyszne ciasteczka.

Bibliotekarka Joanna Kujawa-Drozdowska zaprosiła do dyskusji o fabule, znaczeniu pierniczków i aniołów z opowiadania „Jedyne takie pierniczki” czy roli choinki oraz wiary ludzi w cuda dziejące się w wigilijny wieczór, o których dzieci czytały w opowiadaniach „Choinka od leśnych elfów” i „Ojciec Gerwazy”. Podsumowując dyskusję wspólnie uznaliśmy, że książka dała dzieciom wiedzę o tradycjach Bożego Narodzenia i zachęciła je do współuczestniczenia w przygotowaniach do świąt.

W drugiej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie mini konkursu na najpiękniejsze opowiadanie, nawiązujące do poprzednio omawianej książki Agnieszki Stelmaszyk „Zbawcy książek”. Okazało się, że dzieci świetnie piszą i mają bujną wyobraźnię. Nagrodzone zostały aż trzy opowiadania. Dwie równorzędne nagrody otrzymali Klaudia Ostrowska i Mirosław Karliński. Nagroda główna – piórnik z logo DKK – trafiła do rąk Nikoli Sendłak.

Na zajęciach bibliotecznych o tradycjach i wartościach chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, podkreślających przesłanie miłości i wzajemnej pomocy, nie mogło zabraknąć choinki. Świąteczne drzewko wykonały i przystroiły dzieci. Chłopcy wycieli choinkę z zielonego brystolu, a dziewczynki przygotowały ozdoby choinkowe. Następnie wspólne ubrali choinkę przyklejając mikołaje, pierniczki, bałwanki, cukrowe laski, sowy, pingwiny, renifery i prezenty. Na ozdobach wypisano imiona małych artystów. W trakcie zabawy plastycznej pracę umilały im kolędy i pastorałki.

Po zrobieniu wspólnej fotografii, na zakończenie sobotniego spotkania moderatorka DKK wręczyła wychowawczyni kolorową paczkę z życzeniami świątecznymi i upominkami dla dzieci, która otwarta zostanie na szkolnej wigilii.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na drugą połowę styczna 2020 roku. Omawiana będzie książka pt. „Alya i trzy koty”.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM