W czwartkowe przedpołudnie, 25. kwietnia 2024 roku w bibliotecznym Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej książnicy odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Podczas dyskusji o książce pt. “Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte” dzieci z klasy II A z Zespołu Szkół w Barcinie odkryły jak ważne są uważność i empatia.
Młodzi „dkkowicze” poznali historię dwóch dziewczynek. Jedna z nich jest Alina – uczennica, w której klasie pewnego dnia pojawia się Sofia – dziewczynka z Ukrainy. Sofia nie mówi po polsku, jest wycofana i z nikim nie rozmawia. Dzieci zaczynają się z niej trochę naśmiewać, ale Alina przygląda jej się i czuję w niej bratnią duszę. Pewnego razu spotykają się na jarmarku, którego kulminacją jest pokaz sztucznych ogni. Wystrzały fajerwerków tak przerażają Sofię, że następnego dnia nie pojawia się w szkole. Alina zwana przez koleżeństwo „bystrym oczkiem” postanawia sprawdzić, dlaczego Sofia aż tak wystraszyła się wybuchów. I musi, jak to mówimy, wyjść ze swojej strefy komfortu. Musi zrobić coś, co jest dla niej niewygodne, a nawet trochę straszne –iść do sekretariatu i dowiedzieć się, gdzie mieszka Sofia, by ją po południu odwiedzić. Wszystko się udaje i Alina spotyka się z Sofią w jej domu.
Na neutralnym gruncie Sofia otwiera się przed koleżanką i opowiada jej o tym, jak musiała uciekać z własnego domu przed wojną. O tym jak każdego dnia płacze za tatą i drży o niego, bo został on bronić ich miasta. Dziewczynki stają się koleżankami. Alina wyciąga mądre wnioski i na początek postanawia zmienić nastawienie koleżanek i kolegów z klasy do Sofii. Prosi by byli dla niej bardziej wyrozumiali. Książeczka kończy się wezwaniem do dzieci, by miały oczy szeroko otwarte i były wyrozumiałe wobec ofiar wojny, jakimi są ich ukraińskie koleżanki i koledzy, a także przesłaniem, że nawet drobny objaw życzliwości może wpłynąć na czyjeś życie.
Książka napisana na zlecenie Komisji Europejskiej jest częścią trwającej kampanii „Będę mieć oczy szeroko otwarte” na rzecz praw ofiar przemocy.
Warsztatowym zadaniem postawionym przed uczestnikami było stworzenie za pomocą kartki i kredek recept na poprawę humoru dla koleżanki, kolegi lub innej osoby. Dzięki temu zadaniu dzieci uczą się otwarcia na drugą osobę oraz poznają moc małych gestów
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zaplanowane jest na drugą połowę maja, a rozmawiać będziemy o książce Kristin Rokifte „Wszyscy się liczą”.
Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska