obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dyrektorka biblioteki i Edyta  Świętek siedzą w fotelach na scenie i rozmawiają o twórczości zaproszonej gościni.

Spotkaniem z Edytą Świętek, pisarką, autorką powieści obyczajowych i historycznych zainicjowano realizację zadania „Droga do Niepodległości. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, na który barcińska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.  Wydarzenie miało miejsce 7 maja.

Pani Edyta przyjechała do Barcina z Niepołomic niedaleko Krakowa, gdzie mieszka. Bogata historia miasta zainspirowała pisarkę do napisania cyklu „Niepołomice”, jednej z wielu serii powieściowych w dorobku autorki. Cykl, składający się na trzy tomy: „Zniewoleni”, „Przeklęci” i „Zwycięscy”, opisuje losy dwóch rodów szlacheckich oraz chłopskiej rodziny na tle burzliwej historii XIX-wiecznej Galicji; bohaterzy wrzuceni zostają w wir prawdziwych wydarzeń dziejowych: rabacji galicyjskiej, powstania styczniowego, wreszcie I wojny światowej oraz chwili odzyskania przez Polskę niepodległości.

Książki dobrze oddają nastroje różnych grup społecznych w Polsce przełomu wieków, zadają pytania o tożsamość narodową, pokazują budowanie się postaw patriotycznych. Są też źródłem czytelniczej przyjemności; intrygująca opowieść, której bohaterami są pełnokrwiste postaci pełne sprzeczności, ich burzliwe losy, śmierć, głód, choroby i miłość na tle polskiej historii i tradycji cieszy się dużą popularnością wśród czytelników.

Podczas spotkania Pani Edyta opowiedziała, w jaki sposób przygotowała się do pisania cyklu „Niepołomice”; za cel postawiła sobie, by wszelkie realia historyczne oraz szczegóły dotyczące obyczajowości, tradycji, mody opisywanej przez nią epoki były jak najwierniej oddane. Fakt, że mogła pisać o historii miejscowości w której mieszka, dołożył do pracy nad książkami osobistego akcentu; pisarka bardzo miło wspomina proces pisania.

Nie zabrakło także opowieści o innych książkach autorki, min. „Sagi krynickiej” rozgrywającej się w Krynicy na przełomie XIX i XX wieku czy osadzone w czasach PLR-u serie „Spacer aleją róż” i „Grzechy młodości”. 

Wydarzenie zrealizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM