obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Uczestniczki spotkania siedzą wzdłuż stołów na których znajduje sie poczęstunek w formie kawy, herbaty, ciastek i tortu, rozmawia między sobą na temat przeczytanej ksiażki

We wtorkowe popołudnie, 10.04.2018 r. o godz. 16.30, spotkali się miłośnicy literatury z DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie. Przedmiotem ożywionej dyskusji była książka Erica-Emmanuela Schmitta Noc ognia.

Noc ognia to powieść autobiograficzna, opowiada o mistycznym wydarzeniu w życiu Erica-Emmanuela Schmitta, które wpłynęło na jego odmianę. Bohater Eric – alter ego samego pisarza, wyjeżdża do Algierii w celu zbierania dokumentacji, ponieważ pisze scenariusz do filmu o Charlesie de Foucauldzie – filozofie i misjonarzu żyjącym pośród ludu Tuaregów. Wędrując z karawaną przez pustynię obserwuje ludzi i świat. Sceptyczny dotąd Eric, intelektualista i racjonalista, podczas samotnie spędzonej nocy u podnóża Góry Tahat, zwanej Filarem Boga, odnajduje siebie i sens życia.

Odczucia czytelniczek po lekturze powieści były zróżnicowane. Niektórym książka nie przypadła do gustu z uwagi na zawartą w niej problematykę, innym wręcz przeciwnie. Klubowiczki, którym książka się podobała mówiły, że dobrze się ją czytało, jest osobista, refleksyjna i aktualna, bo ludzie ciągle czegoś szukają. Autor ujmuje to co niewytłumaczalne, napawa czytelnika pełnym refleksji spojrzeniem na życie. Według nas nie jest to bestseller ani książka dla każdego. Z pewnością mądra lektura, która otwiera na pytania natury duchowej, skłania do przemyśleń i poszukiwań. Książka dla tych, którzy lubią zajrzeć w głąb siebie.

Książka Noc ognia była okazją do zabawy. W trakcie spotkania wyrażaliśmy swoje emocje poprzez fotografie. Każda z pań wypisywała emocje, które kojarzyły się jej z poszczególnymi fotografiami, a następnie za pomocą trzech wybranych zdjęć opowiadała historię, wydarzenie ze swojego życia.

Kolejne dyskusyjne spotkanie DKK odbędzie się 15 maja br. o godz.16:30, podczas którego omawiać będziemy książkę Matthew Pearl Złodzieje książek.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM