obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dzieci witają Panią Zofię Jesionowską, lokalną pisarkę, która dołączyła do uczestniczących w spotkaniu.

W piątek, 26 października 2018 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży biblioteki publicznej w Barcinie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. W dyskusji uczestniczyło dwudziestu ośmio- i dziewięciolatków wraz z opiekunem. Na spotkaniu omawiana była książka „Droga do Nobla” (2017) polskiej pisarki i publicystki Ewy Nowak.

Dzieci poznały biografię genialnej Polki – Marii Skłodowskiej-Curie i w trakcie krótkiego warsztatu starały się określić najważniejsze cechy charakteru noblistki. Z lektury uczestnicy dowiedzieli się, że autorkę Ewę Nowak zafascynowała siła ducha, jaką musiała się wykazać nasza rodaczka, by w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je z najlepszym wynikiem na najlepszej francuskiej uczelni. Marii Skłodowskiej-Curie odkryła radioaktywność oraz dwa nowe pierwiastki: polon i rad. Za te odkrycia dostała Nagrodę Nobla z fizyki i z chemii. Ponadto jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. Książka Ewy Nowak traktuje o marzeniach, niezwykłej pasji, chęci poznawania oraz miłości i poświęceniu. Pisarka przedstawiła historię – od lektury której trudno oderwać wzrok – kobiety – z której możemy być dumni, zwłaszcza w rocznicę 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W drugiej części bibliotecznego spotkania uczestniczyła pani Zofia Jesionowska – emerytowana nauczycielka z Barcina, pisząca wiersze, pracująca w bibliotece jako wolontariusz i działająca w Radzie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie. Pani Zofia i dzieci wspólnie czytały wiersze dla najmłodszych z cyklu „W krainie dzieciństwa”. Tomik wydano w 2018 roku dzięki finansowemu wsparciu samorządu lokalnego. Sentymentalna i ujmująca podróż „w krainę dzieciństwa” dostarczyła najmłodszym czytelnikom niezapomnianych wrażeń, miłych wspomnień i ciekawych pomysłów na szczęśliwe dzieciństwo. W książce, przepięknie zilustrowanej przez panią Lucynę Fic, dzieci otrzymały dedykacje i autografy pani Jesionowskiej.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na drugą połowę listopada 2018 roku, a uczestnicy będą dyskutować o książce „Junior. Opiekun osób starszych” Barbary Gawryluk.

Moderator Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM