obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dzieci siedzą przy stolikach, uśmiechają się do zdjęcia.

W piątek, 23 listopada br. tuż przed jesiennym weekendem i rodzinnymi spotkaniami, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Kilkanaście dzieci z klasy II A spotkało się z „Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Krakowska autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka wymyśliła super bohatera, który okazuje się najlepszymi przyjacielem mieszkańców domu dla osób starszych, a zwłaszcza pani Jasi. Niepozorny kundelek jest niezwykle sympatyczny, przyjacielski i wierny, lubi się bawić i spacerować.

Junior wprowadza co prawda małe zamieszanie, ale rodzi pozytywne emocje i wywołuje śmiech podopiecznych placówki. Wzruszająca historia pani Jasi i odwiedzających ją bliźniaków Dorotki i Łukasza, opowiada o psach opiekunach i schroniskach dla zwierząt oraz uczy o obowiązku pamięci o poprzednikach i szacunku dla osób starszych.

Podczas spotkania dyskutowaliśmy na temat losu osób starszych oraz ich samotności i tęsknot, ale również na temat losu zwierząt, które trafiają do schronisk. Dzieci w trakcie dyskusji zauważyły jak ważny okazał się kontakt osób starszych z Juniorem. O przyjaźni, która zawiązała się pomiędzy mieszkańcami domu dla osób starszych i zwierzakiem.

W drugiej części bibliotecznego spotkania dzieci wykonywały rysunki ilustrujące ten moment w lekturze, który szczególnie im się podobał. Powstały przepiękne prace, a każdy z uczestników mógł krótko uzasadnić swój wybór.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano w połowie grudnia 2018 roku.

Na zakończenie uczestnicy DKK obejrzeli wystawę prac wykonanych podczas październikowych warsztatów edukacyjno-plastycznych pn. „Poznaj swój kraj”.

Moderator Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM