obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Zdjęcie omawianej książki leżącej na stole obok filiżanki z kawą.

Miłośnicy literatury z DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie, spotkali się 5 lutego 2019 r. w czytelni biblioteki. Spotkanie tym razem przebiegało inaczej niż zwykle. Zaczęto od omówienia zaplanowanej lektury pt.: „Kamerdyner”, po czym dyskutowano o zasadach bezpiecznego internetu, rozwiązywano zadania skupione wokół cyfrowych technologii. Klubowicze zapoznali się z dostępnymi w bibliotece książkami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z sieci. A wszystko to za sprawą przypadającego akurat 5 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu, w którego obchody włączyła się barcińska biblioteka.

Zaproponowany do wspólnego czytania „Kamerdyner” okazał się dobrym wyborem. Książka czytelnikom się podobała. Wypowiedzi klubowiczów na temat powieści były pozytywne. „Świetna lektura, dobrze napisana, bez patosu, czyta się ja wspaniale, lektura interesująca i pouczająca, nie znaliśmy tak naprawdę historii Kaszub” – mówili członkowie barcińskiego klubu.

Fabuła książki przenosi czytelnika do początków XX wieku, do krainy, w której żyją wspólnie Polacy, Kaszubi i Niemcy. Do domu bogatej i wpływowej niemieckiej rodziny trafia osierocony kaszubski chłopiec – Mateusz. Wychowuje się razem z dziećmi niemieckich właścicieli – Kurtem i Maritą. Między Mateuszem a Maritą rodzi się uczucie. W tle niezwykłego i skomplikowanego związku pisze się historia Kaszub, z wojną, podziałami narodowościowymi, ludobójstwem i dużymi dramatami. Narastające konflikty między narodami, wybuch I wojny i zmieniający się kształt Europy. Polacy świętujący niepodległość i ponownie ją tracący. „Kamerdyner” to opowieść o trudnych wyborach, ulotnych nadziejach, o pytaniach, które pozostają bez odpowiedzi. Powieść, która niesie wiele wzruszeń, refleksji i tematów do dyskusji.

Rozmawiano o relacjach między bohaterami książki, odmienności życia dwóch opisywanych w powieści rodów, o zawziętości, trudnych czasach, pokrętnych dziejach oraz o nieznanej historii ziemi, w której zlepiał się świat niemiecki, kaszubski i polski.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 5 marca bieżącego roku o godz.16:30, podczas którego omawiać będziemy książkę D. Chamberlain „Skradzione małżeństwo”.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM