obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Osiem kobiet siedzi przy stołach ustawionych w rzędzie, na stołach leży poczęstunek w formie ciastek, kawy i herbaty, oraz omawiane ksiażki

Katarzyna Droga „Kobieta, którą pokochał Marszałek” Miłośnicy literatury z DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie, spotkali się 4 grudnia 2018 r. w czytelni biblioteki. Spotkanie tym razem przebiegało inaczej niż zwykle. Zaczęto od złożenia podziękowań i gratulacji z okazji zajęcia przez barcińską książnicę II miejsca w tegorocznym Rankingu Bibliotek ogłoszonym przez Rzeczpospolitą i Instytut Książki.

Zaproponowana do wspólnego czytania powieść biograficzna o drugiej żonie Marszałka Józefa Piłsudskiego, napisana przez Katarzynę Drogę, okazała się dobrym wyborem. Dziewiętnastoletnia Aleksandra Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o kształceniu się w wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że rolą kobiety jest dobre zamążpójście i wychowywanie dzieci, Ola przemyca dynamit w gorsecie i organizuje siatkę wywiadowczyń. Podczas prezentacji składu broni poznaje legendę podziemnej Polski – Józefa Piłsudskiego. Mimo przeszkód staje u jego boku i zostaje pierwszą damą II RP.

Powieść o prawdziwej miłości i bezinteresownym poświęceniu. Opowieść o kobiecie silnej, inteligentnej i nietuzinkowej, której codzienność stała się walką. Walką z konwenansami epoki. Walką o niepodległą Polskę. Walką o miłość wystawianą na wiele prób.

Książka „Kobieta, którą pokochał Marszałek” klubowiczom się podobała. Większości świetnie się ją czytało. Przybliża historię pierwszej połowy XX wieku. Lektura, która dała wiele tematów do rozmów. Wywołała dyskusję o przekłamaniach w przekazie historycznym. Zebrani kreślili portrety postaci polityczno-historycznych, nie tylko tych powieściowych, starając się zrozumieć ich takie a nie inne postępowanie. Rozmowa potoczyła się nawet ku fizyce kwantowej. Klubowicze mówili o emocjach, które towarzyszyły im podczas czytania książki. Zdjęcia wzbogacają publikację. Pozycja godna polecenia.

G-QNHR3RG2EM