obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo DKK

15 maja 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy Bibliotece Publicznej w Barcinie. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Tym razem członkowie klubu zmierzyli się z powieścią Matthew Pearla „Złodzieje książek”.

Książka, którą czyta się lekko i z prawdziwą przyjemnością. Trzeba tylko przebrnąć przez snujący się, niczym babie lato, początek. Akcja powieści rozwija się pomału. Monotonna narracja stopniowo ożywia się i wciąga w świat bohaterów. Im dalej w głąb, tym bardziej intryguje autor i ciekawi fabuła.

Matthew Pearl wciąga czytelnika w świat XIX- wiecznych intryg, opowiadając mu o końcówce życia pisarza Roberta Louisa Stevensona na wyspach Samoa i obrazując ostatnią potyczkę dwóch największych piratów książek w Europie, krótko przed podpisaniem międzynarodowej umowy likwidującej czarny rynek wydawniczy. Bukiniarze przeczesując, tawerny, zatoki i drukarnie poszukiwali rękopisy, podstępnie je zdobywali. W efekcie wydawcy osiągali zyski, czytelnicy tanio nabywali książki a autorzy ponosili straty finansowe jednakże zdobywali sławę. Podobno bukinierzy to fikcja, ale coś w tym jest i w każdej powieści jest źdźbło prawdy.

Lektura ciekawa, jednych wciągnęła, innych nie porywa, ale jest warta przeczytania i co najważniejsze pobudza do zapoznania się z pozostałą twórczością Matthew Pearla.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 5 czerwca br. o godzinie 16:30. Rozmawiać będziemy o książce Agaty Kołakowskiej „Kolejny rozdział”.

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM