obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Uczestnicy spotkani rozmawiają o książce.

Wielka samotność Kristin Hannah to kolejna książka, o której rozmawiałyśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dnia 10 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie.

Kristin Hannah urodziła się w południowe Kalifornii w USA. Ukończyła wydział prawa w Waszyngtonie, obecnie jest pełnoetatową pisarką. Ma na koncie wiele bestsellerowych, obsypanych nagrodami powieści, m.in. Cudowną moc miłości, Jedyną z Archipelagu, Na domowym froncie, Nocną drogę, Wyśnione szczęście, czy Słowika. Jej książka Wielka samotność to pasjonująca opowieść o nieobliczalnej i bezlitosnej Alasce lat 70-tych ubiegłego wieku.

Hannah oczarowała czytelniczki opisami przepięknej alaskańskiej przyrody. Jednak autorka samą Alaskę przedstawia nie tylko jako miejsce, które zachwyca, ale ukazuje nam również jej negatywne strony. Mocny wątek, jak w naszej epoce można żyć bez cywilizacji, jak oswoić przyrodę, ile trzeba nabyć umiejętności, ile mieć hartu ducha, aby w niej przetrwać. To tutaj, na Alaskę, przybywają główni bohaterowie, aby rozpocząć nowe życie. Rodzina Allbrightów, która przechodzi kryzys i jest to dla niej test na przetrwanie. Hannah opowiadając o ich codziennym życiu znakomicie ukazuje syndrom sztokholmski. Pokazuje, jak czasami miłość i oddanie mogą prowadzić do zguby, jak doświadczenia wojenne pozbawiają ludzi blasku życia, zmieniając je w lęk, łzy, koszmar.

Lektura warta uwagi, właściwie każdy ją powinien przeczytać, a już szczególnie ci, którzy opiekują się osobami starszymi lub ci, którzy mają wokół siebie osoby chore, czy z nałogami.

Siłą tej książki jest język, jakim została napisana, celnie trafiający do odbiorcy. Powieść łatwa w interpretacji. Czyta się ją jednym tchem. Zachęcamy do lektury.

Kolejne zaplanowano na 4 października br. o godz. 11:00, a będą to warsztaty poetyckie, które poprowadzi Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, reporterka, autorka książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie.

Moderator Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM