obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
7 osób w pomieszczeniu siedzących przy stołach 6 z nich przygląda się pokazywanej przez siódmą osobę książce

We wtorek, 6 czerwca 2017 roku, odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie członków DKK dla dorosłych, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Tematem dyskusji była książka Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.

Marcin Kącki dziennikarz „Gazety wyborczej”, pisarz, autor reportaży. Laureat wielu prestiżowych nagród. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Kącki przyjął propozycję wydawnictwa Czarne i pojechał na Podlasie. W swojej książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” dał świadectwo temu, co widział i słyszał. Przedstawił Białystok jako miasto fascynujące, pełne tajemnic, intrygującej historii, niedopowiedzeń. Miejsce specyficzne, w którym obok siebie mieszkali Polacy, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy i Żydzi. Miasto, w którym przez lata swastyki kwitły bez przeszkód, a na cmentarzu żydowskim powstaje radosny park. To tutaj narodził się język esperanto i przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Dziennikarz szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe, akta prokuratorskie. Rozmawia z mieszkańcami, przedstawicielami władzy i kościoła. Nikt nic nie wie, nikt nic nie pamięta.

To pozycja, którą warto rekomendować. Pomimo, iż ciężko i trudno się ją czyta ze względu na ogrom przekazanych informacji, wstrząsających zdarzeń dziejących się nie tylko w okresie wojennym, ale wydarzeń, które miały miejsce całkiem niedawno.

Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane z reportażem, ale również o niełatwej drodze korekty i wydania książki. A wszystko w związku z tym, iż członek naszego klubu pan Wojciech Burdelak odebrał z drukarni chwilę przed spotkaniem swoją trzecią już książkę „Porzucony”.

W spotkaniu uczestniczyło 10 osób. Następne zebranie klubowiczów odbędzie się po wakacyjnej przerwie 29 sierpnia br. o godz.16:30.

Moderator: Renata Grabowska

G-QNHR3RG2EM