obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
3 uczestniczki i prowadząca spotkanie bibliotekarka siedzą przy

20 stycznia 2012 roku w piątkowe popołudnie spotkały się miłośniczki książek w Fili nr1, aby przy gorącej karmelowej herbatce i herbatnikach porozmawiać o książkach Marty Fox. Było to 26 spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki dla Młodzieży w którym uczestniczyło 5 osób.

Autor i tytuł omawianej książki : Marta Fox – i „Karolina XL” Marta Fox jest niezwykle utalentowaną pisarką młodzieżową. Ma na swoim koncie wiele ciekawych i interesujących powieści. Przeczytałam „ Magda. doc” , bardzo spodobała mi się ta książka. Postanowiłam sięgnąć po kolejne opowiadania tej właśnie autorki.

„Karolina XL” należy do jednych z bestsellerów, poruszających problemy nastoletnich ludzi. Główną bohaterką jest Karolina, która pragnie prawdziwej przyjaźni, miłości oraz akceptacji przez innych. Ciepła opowieść o dziewczynie poszukującej akceptacji dla młodych nastolatek z nadwagą. Historia ta przedstawia nam spojrzenie na świat przez młodzież, która napotyka na swojej drodze wiele przeszkód. Uważam, że zachowanie Karoliny było nie tylko nieodpowiednie, ale i naiwne oraz bezmyślne. Jednak miała ona usprawiedliwienie za swoje czyny. Nie miała wsparcia bliskiej osoby. Nie miała z kim porozmawiać o zmartwieniach, które ją dręczyły.

Powieść ta jest pisana bardzo prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. Fabuła nie jest obszerna, przez co przeczytanie zajmuje nie wiele czasu. Marta Fox świetnie ukazała uczucia głównej bohaterki. Gorąco polecam do przeczytania „ Karoliny XL „, ponieważ przypomina jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego wsparcia potrzebują nastolatkowie.

ANIA – uczestnik spotkania

„Karolina XL Zakochana”

Książka ukazuje dalsze losy Karoliny i jej paczki przyjaciół. Głowna bohaterka dojrzewa, dba o siebie i o swoją figurę . Jest świadoma zmian. Dalej wierzy w miłość i zgadza się zostać dziewczyną Kamila – Szczurka, pomimo przykrych doświadczeń z poprzednim chłopakiem. Poczucie siły i pewności siebie pozwala jej pomagać swojemu chłopakowi i zachęcać innych. Autorka porusza ważny temat przemocy w rodzinie i podpowiada jak poradzić sobie z tym problemem.

Książki Marty Fox są objętościowo cienkie więc szybko się je czyta. Forma pamiętnika pozwala sprawić , że bohater staje się nam bliski. Czytelniczki jednak się z Karoliną nie utożsamiają . Zraża je do siebie naiwnością i bezmyślnością. Namawiają jednak do przeczytania ponieważ wierzą , że postać Karoliny może być wskazówką dla innych nastolatek.

Następne spotkanie odbędzie się 24 luty 2012 r. i omawiana będzie książka Anny Kańtoch – ”Zabawki Diabła”

Proponowane przez klubowiczki książki do dalszej dyskusji, to: ”Apetyt na kwaśne winogrona” – Matuszkiewicz Irena

Moderator Anna Zielińska

G-QNHR3RG2EM