obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
10 osób na grupowym zdjęciu, trzy z nich siedzą na podeście sceny, dwie siedzą na fotelach ustawionych na scenie, pozostałe stoją, w grupie jest 9 kobiet i jeden męższczyzna.

Zabawna, liryczna, miłosna korespondencja polskiej poetki, felietonistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1994 Wisławy Szymborskiej oraz pisarza Kornela Filipowicza była tematem dyskusji, która odbyła się dn. 6.03.2018 r. w ramach DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie. Uczestniczyło w niej 10 osób.

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza” to bardzo fajna lektura, chociaż nie była łatwa do czytania z uwagi na osobliwość stylu, grę słowem, aluzyjność, wcielanie się w fikcyjne postaci obojga autorów listów. Szymborska i Filipowicz poznali się w latach 40-stych, ale zażyła korespondencja rozpoczęła się w latach 60-tych. Korespondencja nietypowa , stworzona przez ludzi inteligentnych i z dużym poczuciem humoru. Pisali do siebie codziennie, szczególnie kiedy przebywali osobno, z wyjazdów, biwaków, Szymborska pół roku spędziła w sanatorium. Ta dwójka traktowała się po partnersku, łączyło ich dojrzałe uczucie, wspierali się wzajemnie, wymieniali pomysłami, byli pierwszymi recenzentami swoich dzieł, okazywali zainteresowanie, uwielbienie. Z tego listownego dialogu miłosnego wypływa zwykła codzienność, rzeczywistość PRL-u, architektura Krakowa, ceny i bytność produktów, problemy z pocztą, absurdy biurokracji, inwazja na Czechosłowację, zjazdy partyjne, cenzura, narodziny opozycji.

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot” to pozycja, którą warto rekomendować. Ładnie wydana, bogato ilustrowana zdjęciami, zawarte w niej listy i pocztówki są ciekawe, bardzo kreatywne, z mądrymi sentencjami, „babcinymi” przepisami.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń klubowiczce, która obchodziła okrągłą rocznicę swoich urodzin.

Następne spotkanie odbędzie się 10 kwietnia br. o godz. 1630. Omawiać będziemy książkę Erica-Emmanuela Schmitta „Noc ognia”.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM