obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Cztery dziewczyny siedzą przy stole, dwie trzymają w rękach książki, jedna coś zapisuje

29 stycznia 2010r. w Filii nr 1 w Barcinie odbyło się czwarte z rzędu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dziewczęta dyskutowały nad wadami i zaletami książki Cathy Hopkins „Niewinne kłamstewka i szczere prawdy”.

Bohaterką powieści jest czternastoletnia sympatyczna Cat, która ma fajnych przyjaciół i chłopaka. Wraz z ojcem wychowuje troje młodszego rodzeństwa i jak każda nastolatka ma dużo problemów. Często opada w tarapaty oraz okłamuje najbliższych chcąc ich chronić. Ukrywanie prawdy przedłuża jej cierpienia. W rozmowie Jem ( przyjaciółka ojca) uświadamia jej, że trzeba brać pod uwagę nie tylko uczucia innych, ale także swoje, trzeba być szczerym wobec samej siebie i słuchać własnego serca. Cat postanawia się zmienić i mówić wszystkim prawdę. Szybko się okazuje, że najbliżsi nie zawsze to doceniają. Mówienie półprawdy nie powoduje aż tylu problemów, a czasami pozwala zachować twarz. Ale czy to jest w porządku? Dopiero szczera rozmowa z ojcem przekonuje ją, że prawdomówność jest bardzo ważna. Trzeba mieć na względzie uczucia innych i dostosować prawdę do okoliczności, ale najważniejsze to być uczciwym wobec samego siebie.

W książce autorka w sposób bardzo realistyczny przedstawiła problemy współczesnych nastolatek. Motyw miłości i prawdziwa przyjaźń, której nie niszczą drobne niesnaski sprawiają, że książka spodobała się młodym czytelniczkom i pozwoliła im na krótką chwilę oderwać się od rzeczywistości. Pod wpływem przeczytanej książki nastolatki postanowiły zwracać większą uwagę na lepszy dobór słownictwa w rozmowach z najbliższymi oraz zdecydowały się na częstsze sięganie po kolejne pozycje tej autorki.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM