obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Małgorzata Jarocińska siedzi przy stoliku przed zebraną publicznością

10 września 2024 r. do piechcińskiej książnicy przybyli uczestnicy Klubu „O kulturze słów kilka” oraz wszyscy zainteresowani wysłuchaniem gawędy pt. „O Marii Konopnickiej, jakiej nie znamy…”, którą wygłosiła Pani Małgorzata Jarocińska z Bydgoszczy, historyk z pasją.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Biblioteka rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podczas spotkania Pani Małgorzata Jarocińska ukazała czytelnikom oraz użytkownikom piechcińskiej filii życie Marii Konopnickiej, począwszy od dzieciństwa, aż po pełną sukcesów karierę pisarską.

Maria Konopnicka znana jest przede wszystkim jako poetka, autorka słów „Roty” i wierszy dla dzieci, a także nowelistka. Była też krytykiem literackim, publicystką i tłumaczką. Urodziła się w 1842 roku w Suwałkach. Zmarła w 1910 roku we Lwowie. Dorobek literacki i zaangażowanie w działalność patriotyczną pisarki wywierały ogromny wpływ na kolejne pokolenia Polaków. Twórczość literacka Konopnickiej została doceniona jeszcze za jej życia, mimo że czasami wzbudzała kontrowersje i wywoływała polemiki. W utworach autorki można odnaleźć subtelność analizy psychologicznej, a także wysoki kunszt pisarski.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Maria Konopnicka była również działaczką społeczną. Prowadziła walkę z antysemityzmem. Całe życie zabiegała o równouprawnienie kobiet. Kiedy wybuchł strajk dzieci wrzesińskich, zaangażowała kobiety z różnych krajów, aby pisały listy protestacyjne do pruskich władz.

Pani Małgorzata Jarocińska jak zwykle oczarowała wszystkich zebranych w czytelni biblioteki swoją szeroką wiedzą, a także barwnym językiem wygłoszonej gawędy.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt “Biblioteka Rozmaitości”

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM