obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Zaproszony gość Krzysztof Nowacki (łysy mężczyzna ubrany w granatową bluzę i czarne spodnie) siedzi w beżowym fotelu, przed nim stoi stolik na którym znajduje się laptop, mężczyzna patrzy w stronę widowni.

Nepal jest niedużym krajem położonym, pomiędzy Tybetem a Indiami. Słynie przede wszystkim z tego, że jest przedpolem Himalajów, a na jego terytorium wznosi się najwyższy szczyt na świecie — Mount Everest. Jednak nie tylko niebosiężne szczyty przyciągają turystów; bujna przyroda, wspaniałe zabytki architektury sakralnej oraz życzliwość mieszkańców sprawiają, że podróż do Nepalu staje się niezapomnianym przeżyciem. Przekonał się o tym Krzysztof Nowacki, który 31 stycznia opowiedział o swojej wyprawie w barcińskiej bibliotece.

Pan Krzysztof planuje swoje podróże samodzielnie; na własną rękę wyszukuje sposoby transportu, cele wypraw, noclegi – korzysta przy tym z couchsurfingu, czyli darmowego zakwaterowania w prywatnych domach. Takie podejście do podróży pozwala mu poznawać odwiedzany kraj z perspektywy miejscowych, uczestniczyć w ich codziennym życiu, zwiedzać miejsca nieznane masowej turystyce. Nepal był kolejnym krajem, który Pan Krzysztof zwiedził w taki właśnie sposób.

Swoja wyprawę podróżnik rozpoczął w Katmandu, stolicy kraju. Nie przebywał tam długo, szybko wyruszył w głąb Nepalu. Przemieszczając się za pomocą lokalnej komunikacji, odwiedził min. położone w aglomeracji Katmandu miasto Patan, słynne z średniowiecznej zabudowy miejskiej i wspaniałych przykładów architektury pałacowej i sakralnej, Pokharę, miejscowość leżącą u stóp masywu Annapurny czy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Chitwan, jeden z największych skarbów przyrodniczych kraju. Jadł w miejscowych restauracjach, obserwował nabożeństwa hinduistyczne, wziął także udział w festiwalu pokazującym kulturę grup etnicznych zamieszkujących Nepal.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM