obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej

W środę 6 maja 2025 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Barcinie odbyło się spotkanie z poetką Katariną Lavmel, połączone z promocją albumu poetycko-fotograficznego pt. „Siedem lombów i cztery strony świata” . Wydarzenie  pn.: „Azory wszystkimi zmysłami” prowadziła Daria Danuta Lisiecka – poetka, animatorka kultury, dyrektor artystyczny festiwalu literackiego „Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała lokomotywa”.

Pani Katarzyna Nazaruk, bo tak się nazywa zaproszony gość, tworząc pod pseudonimem artystycznym, mieszka w Portugalii, gdzie realizuje projekty – Mosty łączące poetyckie światy Polski i Portugalii. Tym razem wydała swoją autorską książkę, która jest rezultatem wędrówki po wyspach archipelagu Azorów. Katarina Lavmel jest prezeską Stowarzyszenia Polsko-Iberyjskiego Arendi Cultural, poetką i animatorką kultury. Mieszka na stałe w Portugalii, ale często odwiedza Polskę. W swoim dorobku ma kilka tomików poezji. Jej wiersze znajdują się w almanachach pokonkursowych, antologiach polskich i międzynarodowych.  W 2011 roku została stypendystką prezydenta Miasta Słupsk w dziedzinie kultury, trzykrotnie otrzymała stypendium Starosty Słupskiego. Autorka w swoich wierszach przedstawia obraz kobiety silnej, mądrej i zmysłowej, która pomimo trudności bogata jest w pasję życia.

O poetce można byłoby dużo pisać, gdyż jej twórczość jest bogata i kolorowa, a życie przepełnione podróżami. Skupmy się jednak na książce, której poświęcone było spotkanie:  „Siedem lombów i cztery strony świata” (port. As sete lombas e os quatro cantos do mundo). Dzieło jest albumem z edukacyjno-kulturowym przekazem, portretującym azorską naturę i kulturę. Składa się z 17 wierszy, zaprezentowanych w języku polskim i w tłumaczeniu Teresy Fernandes-Świątkiewicz na język portugalski. Autorem wszystkich fotografii jest Arturro Sobreiro. Azory, zwane czasami Hawajami Europy, to dziewięć skrawków ziemi, rozstrzelonych siłami natury po oceanie. Surowe i skaliste, a zarazem tętniące zielenią. Wszystko to  uczestnicy spotkania mogli ujrzeć w ciekawym video-projekcie przygotowanym przez panią Katarinę. Dwoistość projektu polsko-azorskiego przybliżył słuchaczom ten rejon geograficzny, w znacznym stopniu jeszcze przez nich nieodkryty. Pokaz zdjęć pięknej natury, dopełniony wierszami, nagranymi na Azorach w tamtejszej scenerii był ucztą dla oczu i uszu zgromadzonych uczestników spotkania.

Na zakończenie nie zabrakło pytań zadawanych przez publiczność. Należy również nadmienić, iż Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie została partnerem projektu o Azorach, a książka niedługo będzie dostępna w naszym księgozbiorze.                                                                                                                               Kamila Buczek-Tarnowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM