obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
8 kobiet siedzi i rozmawia, na stołach leżą książki, stoi poczęstunek w formie kawy, herbaty i ciastek, w głębi zdjęcia widać plakat z napisem "Godzinami o ksiażkach" umiejscowionym na różowym tle.

Członkowie DKK dla dorosłych działającego przy BPMiG w Barcinie spotkali się 18 kwietnia 2024 roku. Przedmiotem rozmów była nominowana do Nagrody Pulitzera w 2019 roku książka „Dom Holendrów” Ann Patchett. W ośmiosobowym gronie żywo dyskutowano o wydarzeniach a szczególnie postaciach tworzących fabułę powieści.

Amerykańska pisarka serwuje czytelnikom psychologiczno-obyczajową sagę rodzinną o utraconym dziedzictwie. Maeve oraz jej młodszy brat Danny podjeżdżają pod dom, w którym niegdyś mieszkali. Rodzeństwo myślami przenosi się do czasów młodości…

Znowu mają kilkanaście lat, ich matka odeszła z domu bez żadnego słowa wyjaśnienia. Ojciec, potentat na rynku nieruchomości, człowiek stale milczący i stroniący od okazywania uczuć, po kilku samotnych latach sprowadza do domu młodą kobietę z dwójką dzieci. Nowa pani Conroy doprowadza do tego, że najpierw Meave a następnie Danny opuszczają rodzinny dom. Osamotnione dzieci próbują przekuć smutek i melancholię w nową intensywną bliskość, kosztem przyszłej rodziny i rodzinnego szczęścia.

Patchett przedstawia zmienne koleje losu patchworkowej rodziny na przestrzeni pięćdziesięciu lat i robi to powoli, wolno buduje napięcie, sukcesywnie opowiada historię rodziny Conroy i stopniowo odkrywa tajemnice tytułowego domu Holendrów, dlatego też naszym zdaniem akcja nie wciąga od samego początku. Im bliżej końca tym fabuła ciekawsza i pełna niespodziewanych rozwiązań.

Ogólnie lektura się podobała, jest interesująca, emocjonalna, wywołuje pytanie: „dlaczego?” Klubowiczki dyskutowały dlaczego tak się dzieje, że odczuwamy tęsknotę do korzeni, dlaczego dzieci powtarzają błędy rodziców, dlaczego mężczyznom wybacza się więcej a niżeli kobietom, dlaczego dla ojca jest wytłumaczenie, natomiast dla matki w tej samej sytuacji nie.

Następne spotkanie zaplanowano na 20 maja 2024 roku o godzinie 15:30. Tym razem omawiana będzie książka „Życie last minute” Kamili Mitek. Serdecznie zapraszamy.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM