
25 czerwca 2025 r. w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie spotkało się 5 pań, aby w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiać o powieści Barbary Wysoczańskiej „Nigdy się nie poddam”.
Książka podobała się klubowiczom i nie dostała ocen negatywnych. Czytelniczki wypowiadały się, że to optymistyczna, fajna powieść, którą dobrze się czytało. Napisana lekkim stylem, bardzo ładnym językiem, nietuzinkowa historia. Lektura z wciągającą fabułą i zapadająca w pamięć.
Autorka zabiera czytelników w literacką podróż w towarzystwie dwóch kobiet Alicji – żyjącej współcześnie oraz Gretel – mieszkanki przedwojennej Zielonej Góry. Akcja dzieje się w dwóch wymiarach czasowych. – współcześnie oraz w latach trzydziestych XX wieku.
W roku 2024 Alicja kupuje zrujnowany, opuszczony od wielu lat dworek wraz ziemią, położony w okolicach Zielonej Góry. Podczas prac porządkowych odkrywa ślady poprzedniej, przedwojennej właścicielki domu i winnicy Gretel Vogel. Chęć poznania historii starego domu i jej mieszkanki prowadzi Alicję do Monachium i Tegernsee oraz rodziny Ritterów. Tam słyszy opowieść o niezwykłej młodej dziewczynie, która w 1934 musiała nauczyć się prowadzenia winnicy. Odkrywanie kart historii oraz poznanie potomków Gretel – wnuczki Marie oraz prawnuka Thomasa jest dla Alicji odskocznią, szansą na ucieczkę od tego, co zgotował jej los – śmierć męża w wypadku samochodowym.
W roku 1934 Gerhard Vogel, właściciel winnicy w Grünberg, dostaje wylewu. Opiekę nad nim i rodzinnym interesem przejmuje jego córka Gretel. Starsza siostra namawia Gretel na sprzedaż majątku, dziewczyna jednak postanawia zachować dziedzictwo i uprawiać winorośl, mimo, iż nie ma pojęcia o prowadzeniu winnicy, a sąsiedzi robią zakusy na majątek. Kiedy ciężką pracą i determinacją udaje się Gretel osiągnąć sukces, to wybucha wojna.
Podczas spotkania klubowiczki chętnie dzieliły się swoimi refleksjami na temat omawianej powieści. Piękna, wzruszająca i porywająca opowieść o miłości, stracie, nadziei i niezłomnej sile kobiet. Książka zyskała uznanie za swoją emocjonalną głębię i mocne portrety kobiet. Podsumowując książka ciekawa, warta uwagi. Polecamy.
Następne spotkanie odbędzie się już po wakacyjnej przerwie 3 września br. o godz. 16:00. Omawiać będziemy książkę „Szczęścia można się nauczyć” Ewy Woydyłło i Agnieszki Radomskiej. Zapraszamy.
Moderator: Renata Grabowska
Galeria zdjęć




